Začíná říjen, nejvíce volatilní měsíc. Investorům se ale letos sázka na akcie může vyplatit
|

Začíná říjen, nejvíce volatilní měsíc. Investorům se ale letos sázka na akcie může vyplatit

Kombinace tradiční říjnové volatility a historicky průměrné výkonnosti akcií by letos investorům mohla hrát do karet.

Americké akcie Sezónnost trhů Burzovní almanach Volatilita VIX Dow Jones S&P 500

Zkušenější investoři již jistě viděli níže uvedený graf. Ano, říjen je pro americké akcie historicky nejvíce volatilní měsíc. Index Dow od roku 1896 v tomto měsíci kolísá na denní bázi nejvíce v rámci celého roku. A platí to i v případě, že bychom z dat vyňali roky 1929 a 1987, během kterých v říjnu došlo k extrémním výprodejům. A nemohou za to ani roky prezidentských voleb, jež se konají tradičně koncem podzimu, říjen je nejkolísavější například i jen v prvních a třetích letech prezidentských cyklů.

Říjen bývá pro americké akcie mimořádně volatilní

Vlastně není tak docela jasné, proč ceny akcií nejvíce kolísají právě v říjnu. Možná jde zkrátka jen o statistickou anomálii. Ovšem pozor, to neznamená, že taková statistika nemá význam. Povědomí o tom, že říjen je synonymem kolísání na trzích, může investory i krátkodobé obchodníky ovlivňovat v jejich rozhodování, a tedy vést k volatilitě. Sebenaplňující se sezónní pravidelnost jako vyšitá. A nemyslete si, těchto "vzorců" nejsou ušetřeny ani algoritmy, je to mnohdy právě naopak.

A proč (případně jak) mohou z kolísání na trzích investoři těžit? Známý komentátor a znalec tržní historie Mark Hulbert se ponořil do dat za více než 120 let a zjistil, že když se od říjnového tržního minima spočítají zisky k maximu z následujícího listopadu a prosince, mohou investoři vydělat (v průměru za uvedené více než století) více, než kolik při stejném "vzorečku" slibuje nákup amerických akcií na cenovém dně v jakémkoli jiném měsíci a prodej na maximech v dvou měsících následujících. Snad je tomu rozumět.

Akcie: První debata Biden-Trump je za námi. A není to jedno?
Joe Biden a Donald Trump mají za sebou první společnou debatu před listopadovými prezidentskými volbami. Koho zajímá dlouhodobý tržní výkon, nemusí se z ní stavět na hlavu.

Sám Hulbert ale upozorňuje na podstatný zádrhel v tomto sezónním "patternu" jako základu pro krátkodobou obchodní strategii. "Museli byste samozřejmě v daný říjnový den po skončení obchodování správně odhadnout, že od zítřka již ceny akcií neklesnou níže, a nakoupit. A stejně tak byste potřebovali poté v listopadu nebo prosinci prodat na maximu pro zbytek daného roku," varuje investory před jinak nepochybně slibnou sezónní "hříčkou".

To ale neznamená, že je povědomí o sezónnosti na trzích zbytečné. "Pokud nemáte opravdu dobrý důvod prodávat akcie, vše výše uvedené pro mě znamená jedinou věc: Zůstaňte zainvestovaní v akciích, utíkat do hotovosti zrovna v říjnu většinou nemá smysl," uzavírá Mark Hulbert. A historická výkonnost akcií na konci roku mu v tom dává plně za pravdu. Kéž by jen závěr toho letošního byl ukázkově průměrný, co říkáte?

Průměrné zisky indexu Dow od roku 1950 v jednotlivých měsících

Akciová korekce, jak se patří. Nebo ne?
Zářijové výprodeje na akciovém trhu splnily prakticky vše, co si zkušený investor od korekce může slibovat. Bude to ale stačit?
Zdroj: MarketWatch