Záporné sazby jako podpora ekonomiky nefungují, zní z centrální banky
|

Záporné sazby jako podpora ekonomiky nefungují, zní z centrální banky

Když centrální banka srazí úroky do záporu, motivuje tím komerční banky, aby si u ní neschovávaly peníze, nýbrž je půjčovaly firmám a spotřebitelům. Větší objem úvěrů pomáhá roztáčet motor ekonomiky, a ta následně ožívá. Jednoduchá logika, které nelze vlastně nic vytknout. Jen to tak bohužel nefunguje, ne dlouhodobě.

Centrální banky Banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky

Nejprve se podívejme na graf vývoje cen akcií bank v Evropě a v USA. V obou případech je to celkem tristní pohled, je ale patrné, že banky na starém kontinentu jsou tom o poznání hůře. A byť to nemusí být důvod jediný, roli jistě hraje o to, že Evropská centrální banka zavedla záporné úrokové sazby.

"Záporné sazby nefungují. Nedokážou doopravdy nakopnout úvěrový trh, a tedy ani ekonomiku jako celek. Zisky bank kvůli nim klesají a absence kladného úroku pokřivuje chování jednotlivých ekonomických subjektů," shrnuje investiční manažer a bloger Joshua Brown některé ze závěrů studie zpracované sanfranciským Fedem. Ta se věnovala, celkem pochopitelně, situaci v Japonsku a v Evropě.

"Období záporných úroků centrální banky vede k poklesu ziskovosti a nakonec i aktivity v bankovním sektoru," uvádí se v materiálu. "První rok po zavedení negativních sazeb se bankám daří lépe, objem úvěrů roste, během dalších dvou let ale propady smažou veškeré zlepšení."

Nakonec tedy veškerá pozitiva vymizí, a začnou naopak přibývat nepříznivé dopady. "Banky ještě mohou nějakou dobu těžit z toho, že mají ve svých rozvahách různé cenné papíry, které v době záporných sazeb získávají na hodnotě, ale základ jejich hospodaření, tedy úrokové marže, ve stejné době klesají," vysvětluje Brown.

Podle něj jsou tak úroky pod nulou v jistém slova smyslu podobné clům, a to svou neužitečností. "Žádná podpora ekonomiky, záporné úroky jsou pravý opak. Nic neřeší, jen prohlubují hospodářskou depresi," uzavírá Joshua Brown.

Kam banky, tam celý akciový trh?
Vousaté burzovní "pravidlo", že se ceny akcií bank vyvíjejí v souladu s vývojem celých tržních indexů, je bezvadné pravidlo. Potřebuje totiž pro své potvrzení výjimky. A jedna z nich je nyní ve hře.
Zdroj: Fed, The Reformed Broker