Zlato vs. platina: Který kov bude vašemu portfoliu slušet více?
|

Zlato vs. platina: Který kov bude vašemu portfoliu slušet více?

Zlato i letos ukázalo, že má investorům co nabídnout. Zájem o žlutý kov podporovaly volby ve velkých evropských zemích, geopolitická rizika i obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky. Na začátku roku se unce zlata obchodovala za asi 1 150 USD, aktuálně se cena pohybuje těsně pod 1 300 USD.

Vzácné kovy Zlato Platina Komodity Diverzifikace investic Investiční alternativy Bezpečné investice

Vývoj ceny zlata v letošním roce potvrzuje, že cenné kovy nejsou ničím pro investory prahnoucí po okamžitém zbohatnutí. Drobní investoři ovšem nic takového většinou nehledají, investují minimálně na několik let, což je horizont, ve kterém již zlato dává smysl. Do výnosů z držení zlata a jiných cenných kovů je totiž potřeba započítat nejen růst samotné ceny kovu, ale také inflaci, která by jinak znehodnocovala peníze uložené v bance nebo zašité doma v matraci. Inflace přitom dosahuje v průměru 2,5 % ročně.

Při pohledu na historický vývoj ceny je patrné, že zlato vytváří opakující se křivku reagující na růst a pokles ekonomiky. Když je ekonomika na vzestupu, cena zlata klesá, když se naopak ekonomika nachází ve fázi útlumu, žlutý kov zdražuje. To by měli mít drobní investoři na paměti právě dnes, kdy se zejména česká ekonomika podle řady ekonomů začíná přehřívat - HDP roste 5% tempem, inflace atakuje 3 %, míra nezaměstnanosti klesla na 3,6 % a na trhu práce se nedostává kvalifikovaných uchazečů o zaměstnání.

Celkový ekonomický obrázek naznačuje, že by se situace již brzy mohla otočit, a to nejen v Česku. Jakmile se ekonomika dostane do bodu zlomu, začne zlato zdražovat.

Investorům uvažujícím o nákupu investičního zlata aktuálně nahrává i posilování české koruny, které snižuje nákupní cenu kovu v tuzemské měně.

Alternativou zlata coby diverzifikačního nástroje může být z cenných kovů například platina, kterou lze stejně jako zlato získat v podobě investičních slitků.

Cena platiny se pohybuje na zajímavých úrovních. Kov, který nachází využití mimo jiné v automobilovém průmyslu, je aktuálně levnější než zlato, což, jak ukazuje dostatečně dlouhý graf, není historicky příliš častý jev. Pro ty, kdo věří, že se historické pořádky obnoví, dnes tedy platina představuje ještě zajímavější příležitost než zlato.

Více informací o investičním zlatě a dalších cenných kovech najdete na webu společnosti TrustWorthy Investment CZ.