Zvýšená volatilita a akciová rally? To přece nejde dohromady!
|

Zvýšená volatilita a akciová rally? To přece nejde dohromady!

Jedním z oblíbených tržních indikátorů hedgeového manažera a blogera Jesseho Feldera je index volatility VIX. Konkrétně pak jeho vývoj na pozadí vývoje akciového trhu. Zjednodušeně řečeno totiž platí, že když akcie zpevňují, volatilita klesá (a naopak). V současnosti ale sledujeme něco jiného.

Americké akcie S&P 500 Rally Volatilita VIX Ekonomické a tržní indikátory

Pokud americké akcie reprezentované indexem S&P 500 a index volatility VIX míří stejným směrem (na grafu je index VIX invertovaný), jde obvykle o trend s krátkou životností. V současné době přitom pozorujeme právě růst S&P 500 na pozadí vyšších hodnot indexu VIX.

Druhý graf ukazuje míru korelace indexu S&P 500 a indexu volatility VIX. Ten potvrzuje, že mezi nimi existuje silná negativní korelace. Nyní se však pohybuje korelační koeficient kolem 0,2. To podle Feldera vysílá varovný signál všem akciovým býkům.

S&P 500 na rekordech: 4 grafy, které stojí za to vidět
Když americký akciový index v srpnu poprvé od února posunul historické maximum, bylo to letos počtrnácté. Nešťastnou třináctku, kterou zapsal do burzovního almanachu 19. února, tedy nechal úspěšně za sebou a od té doby rekord posunul o více než 120 bodů. Bylo to s tím medvědem letos celkem rychlé, co říkáte?
Světové akcie ještě nikdy nestály tolik. Celková kapitalizace překonala 90 bilionů USD
Celková globální akciová tržní kapitalizace, tedy celková tržní hodnota všech burzovně obchodovaných korporací na celém světě, dosáhla na konci srpna nového historického rekordu. Překonala hladinu 90 bilionů USD. Tomu odpovídá i hodnota naší globální kompozitní proprietární akciové valuace, která momentálně dosahuje +33 %, a je tak na nejvyšší úrovni od poloviny roku 2002.
Zdroj: thefelderreport.com