Zářijová data v USA mírně zklamala
|

Zářijová data v USA mírně zklamala

Podle Fedu je ekonomické oživení hodně křehké, a tak zřejmě ponechá základní úrokovou sazbu na historickém minimu delší dobu.

Fed Trhy

Bankovní rada Fedu se rozhodla zpomalit průběh programu výkupu dluhopisů a cenných papírů zajištěných zástavním právem k nemovitosti. Tím se tento program prodlouží do března 2010. Už v srpnu přitom Fed vyjádřil vůli po hladkém ukončení nákupu státních pokladničních poukázek v celkové hodnotě 300 miliard dolarů, který bude završen na konci října.

Centrální banka tak začala ladit svoji monetární politiku. A ačkoli doteď komunikovala svá rozhodnutí velice dobře, určitá nekonzistence ve vyjádřeních členů rady by mohla znervózňovat invetsory a další subjekty, pro které je politika Fedu důležitá.

USA - stav zásob USA - zaměstnanost

Po krátkém odrazu výroby ode dna se dalo čekat mírné zpomalení nebo stagnace ekonomiky. Například index výroby ISM místo 54 bodů dosáhl hodnoty 52,6 po srpnových 52,9. Stále to ovšem znamená růst. Navíc dochází oživení v sektoru služeb, kde se tento index dostal nad 50 bodů poprvé za rok, hodnota 50,9 je nejvyšší od loňského jara. Stejně jako u výroby i ve službách roste objem objednávek.

Také další indikátory se zlepšovaly, ale ne tak výrazně, jak mnozí očekávali. Průmyslová výroba roste už druhý měsíc v řadě, ale stále nedosahuje loňských hodnot. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spolehlivý indikátor pro investory, jsou více volatilní – po růstu v květnu a červnu naopak od července klesají. Trend už je ale pozitivní. Očekáváme stálejší zotavení průmyslové produkce a investic v příštích několika měsících.

V delším horizontu nepředpokládáme ve Spojených státech silný růst, a to především kvůli malé spotřebě. Podpora automobilového průmyslu a trhu s bydlením by měla ve 3. a 4. čtvrtletí podpořit růst soukromé spotřeby. Ke konci srpna byl předpokládán růst této klíčové složky amerického HDP na úrovni 4 procent ve 3. čtvrtletí. Ovšem šance, že by soukromý sektor stabilně posílil, je malá – rostoucí nezaměstnanost (v září 9,8 procenta) bude mít silný dopad na spotřebu.

Zdroj: BNP Paribas