Nejvyšší čas investovat do komodit
|

Nejvyšší čas investovat do komodit

Pokud se chystáte investovat do komodit, není na to lepší čas, než právě teď. I nadále ovšem platí, nejdůležitějším pro vývoj komodit je americký dolar.

Komodity Ropa Zlato Kakao Cukr Investice do dřeva Hliník

Existují samozřejmě i jiné faktory, které ovlivňují vývoj cen komodit. Jedním z nich je Čína. Ta má nadprůměrnou spotřebu komodit všeho druhu a její poptávka působí tak na vývoj ceny zlata, platiny a dalších. Ale stejně, jako před komoditním boomem v roce 2007, se i nadále vývoj cen komodit řídí především vývojem amerického dolaru.

“Pokud bude i nadále americký dolar vůči nejsilnějším světovým měnám oslabovat, můžeme se dočkat u komodit nevídaného posílení“, tvrdí Gavin Maguire, hlavní analytik v investiční společnosti EHedger.

Vliv dolaru je tak velký, protože všechny komodity jsou obchodovány právě v této měně.

“S podporou FEDu, který nadále poskytuje velmi levné peníze, aby pomohl trhu zpět na výslunní se komoditám daří překonávat ostatní typy investic, jako jsou například akcie“, říká Adam Klopfenstein, stratég u Lind-Waldock.

Největším rizikem pro další vývoj komodit na několik nadcházejících měsíců, je tak bezesporu návrat finančních prostředků do dolaru. Pokud nastane velká korekce na akciových trzích, investoři budou hledat bezpečné útočiště právě v americkém dolaru.

Zlato

Zlato se za několik měsíců dostalo na svá maxima a je těžké uvěřit, že by mohlo šplhat ještě výše. „Není to ničím jiným, než oslabením dolaru. Ten byl po mnoho let pro investory útočištěm před katastrofickým scénářem. Teď ho vystřídalo zlato“, konstatuje Bill Gary, prezident Commodity Information Systems.

Dalším faktorem, který může v dalších měsících ovlivnit vývoj ceny zlata je nový rok v Číně a svatební sezóna v Indii. Zlato je totiž v těchto zemích velice populárním dárkem právě a objem prodejů zlata se vždy několikanásobně zvýší.

Ropa

Ropa je příkladem toho, jak se může nějaká komodita vyhoupnout právě v závislosti na oslabujícím dolaru. Podle odborníků se cena ropy může během roku 2010 podívat přes 100 dolarů za barel. Poptávka po ropě se zvyšuje především v Asii a po tom, co překonala Evropu, by měla do konce roku 2012 v poptávce předehnat i Spojené státy.

Zemní plyn

Plyn nezažil tak mocnou rally, jako jiné komodity a to mu může uškodit. Pokud totiž nastane propad na akciových trzích a investoři se vrátí zpět k dolaru, komodity, které tolik nestoupaly, to ucítí jako první.

I když se plyn v prudkém růstu trochu opozdil, přeci jen roste a to především díky počasí. Pokud se ale tuto zimu neochladí víc, než se očekává, ceny plynu budou muset jít dolů.

Cukr

Cukr je jednou z mála komodit, kde se nízké zásoby rapidně projeví na ceně. A to směrem vzhůru. Nezáleží tady vůbec na vývoji dolaru.

Nedostatek dešťových srážek v Indii, jednom z největších exportérů cukru, se podepsal na růstu cen této komodity. Pokud se situace nezlepší, můžeme čekat další navýšení ceny.

Existuje zde ještě další faktor, který v budoucnu ovlivní vývoj ceny cukru. A to je postoj Brazílie ke zpracovávání této komodity. Brazílie totiž většinu produkce spotřebuje na výrobu ethanolu a měla by jej spíš prodávat přímo na trhu s cukrem.

“Mnoho lidí chce od Brazílie více informací, než se jim dostává. Nikdo teď přesně neví, jakým směrem se to tam bude vyvíjet“, podotýká Adam Klopfenstein, stratég u Lind-Waldock.

Kukuřice

Trh s touto komoditou se jeví jako nejvíce pozitivní ze všech komodit. Stabilita a komplexnost dávají trhu s kukuřicí více než dobré vyhlídky do budoucna a právě díky stabilitě by měla cena kukuřice z dlouhodobého hlediska růst.

aktuální ceny komodit

Sója

Tato komodita se stala za posledních 7 měsíců tou nejsilnější ze všech a to díky suchu v Argentině, která měla špatný dopad na tamní zemědělství. Ovšem má také potenciál stát se tou nejprodělečnější ze zemědělských komodit.

Důvodů je několik. Od Jižní Ameriky a od Spojených států se čeká pro rok 2010 rekordní úroda. A trh tak očekává o 30 miliónů tun sojových bobů více. I přes to, že poptávka po sóje, především z Číny neklesá, produkce bude mnohem větší. To by mělo srazit cenu hodně hluboko.

Hliník

Hliník se oproti dalším komoditám ze svého sektoru zdá se, trochu loudá. I přes to, že jsou kovy přímo vázány na vývoj v průmyslovém sektoru, poptávka po hliníku úzce souvisí především s rostoucí výrobou v leteckém odvětví, nebo ve stavebnictví.

Dřevo

Stejně jako hliník, i dřevo se využívá především ve stavebnictví. Na trhu se v poslední době nejevilo příliš atraktivně a dostalo se tak s cenou na svá minima z poloviny 80. let. Cena by ale podle mnoha odborníků mohla růst. Vzhledem k tomu, že se stavebnictví dostává z nejhoršího, by se po dřevě mohla poptávka zvednout a jeho cena znovu růst.

Kakao

“Je to v podstatě taková volitelná položka. Pro investory je mnohem jednodušší nechat kakao kakaem a zaměřit se spíš na sóju, nebo na pšenici. Pokud se dočkáme propadu na akciových trzích a posílení dolaru, tak trh s kakaem spadne hodně tvrdě“, tvrdí Adam Klopfenstein, stratég u Lind-Waldock.

Zdroj: CNBC