Akciová strategie pro červen 2009
|

Akciová strategie pro červen 2009

Sázíme na akcie se stabilní dividendou a atraktivním oceněním.

Při zevrubném pohledu na trh se zdá, další spekulace na růst cen akcií mohou být poměrně rizikové. Rally na trzích, tedy silné nárůsty o 35% od půlky března táhly především ty akcie, které předtím nejvíce padaly a investoři spekulovali na jejich pokles. Jde zejména o finanční sektor a cyklická odvětví.

Tituly s malou citlivostí vůči trhu (s tzv. nízkým beta koeficientem) sice také podlehly jarním výprodejům, jejich návrat byl ale méně dynamický a jejich ocenění je díky tomu na velmi zajímavých úrovních. Investorům, kteří hodlají přestavět svoje pozice v portfoliu, nabízí tyto akcie zajímavou příležitost.

Beta koeficient

Udává citlivost akcií vůči celému trhu.

Pokud je ß<1, akcie reaguje na výkyvy méně a naopak.

Podle našeho názoru by pozice na long, tedy na růst, měly stále zůstat minimální. Věříme, že akciové trhy do konce roku čeká opět pokles. Akcie, které však představíme v následujících tipech, by tomuto poklesu mohly odolat. Jsou totiž ve srovnání s trhem stále levné a navíc jejich citlivost na výkyvy trhu (beta koeficient) se za poslední půlrok dále snížila.

Short pozice

Označení spekulace na pokles ceny.

Pokud hledáte zajištění pro své dlouhé pozice (tzn. pozice spekulující na růst), vidíme perspektivu v put opcích na akciové indexy, zvláště na technologický Nasdaq, nebo na měnový pár EURJPY (tedy spekulaci na oslabení eura proti japonskému yenu). Nebo můžete rovnou otevřít short pozici na Nasdaq.