Záblesk naděje
|

Záblesk naděje

„Vidíme záblesk naděje pro evropské akciové trhy a návrat na březnová burzovní minima se již s největší pravděpodobností nedočkáme“ říká investiční specialista Eric Renard z francouzské banky BNP Paribas

Kondice globální ekonomiky vypadá po pěti měsících volného pádu o trochu lépe a aktuální makro data ukazují pomalejší tempo zpomalování ekonomiky. To vše by mohlo nahrávat ekonomickému oživení v závěru letošního roku.

IFO

německý index důvěry podnikatelů

UK PMI

britský index nákupních manažerů

ISM

index nákupních manažerů v USA

Firmy reagovaly na ekonomickou recesi velmi rychle a razantně. Aby mohly i přes propad tržeb zachovat své marže neváhaly s propouštěním, posilováním svých účetních bilancí o hotovost a optimalizací zásob. Tyto rychlé firemní kroky tak přispěly k zvýšení pesimismu na trzích.

Aktuální ocenění akcií se zdá atraktivní. Investoři však musí počítat z vysokou kolísavostí a stále najasnými výhlídkami ekonomiky i samotných firem.

Na makroekonmické úrovni je však v posledních době vidět, že růstové indicatory jako je např.indexy ISM, IFO nebo UK PMI se poprvé po delší době otočily směrem nahoru.

makroekonomické indikatory EU

Tento obrat,který byl zpočátku jen určitou technickou korekcí burzovních grafů, si však hledá fundamentální podporu a ukazuje na určitou konsolidaci současného stavu.

Domníváme se proto, že evropské akciové trhy nespadnou v nadcházejících týdnech zpátky k březnovým minimům. A to i přes to,že poslední výsledková sezóna byla velmi ponurá, dále hrozí pandemie prasečí chřipky a stále se ještě vyhodnocují výsledky amerických bankovních „stres testů“. "Evropské akcie jsou v těchto tržních úrovních investičně zajímavé a na trh se vracejí peníze do riskantnějších typů investic,kam se řadí právě akcie nebo firemní dluhopisy", uzavírá svůj komentář Eric Renard.

Zdroj: BNP Paribas