Strategický výhled na trhy: míříme stále vzhůru
|

Strategický výhled na trhy: míříme stále vzhůru

Krátkodobě jsme optimističtí a očekáváme test úrovní 1121 na indexu S&P500. Poté podle našeho scénáře dojde poklesu a k testu hodnoty 881.

Nemovitosti Osobní spotřeba Energetika Sektory

Strategie a náš scénář

Stále jsme strukturálně v medvědím trhu. Masivní fiskální stimuly jednotlivých vlád a uvolněná měnové politika centrálních bank způsobila na trzích rally trvající už od března. Podle našeho hlavního scénáře si myslíme, že růst bude pokračovat, i když mírnějším tempem, než do teď.

Očekáváme, že výsledky hospodaření se vrátí téměř k normálu a pro naši sektorovou alokaci aktiv sledujeme 3 oblasti: 1. obnova hospodářského cyklu, 2. nastartování globálního růstu, 3. růst dividend.

Sektorově se soustředíme na energie, strojírenství a zboží každodenní spotřeby. Jinými slovy, opustili jsme naši defenzivní strategii. Dále očekáváme významné rozdíly mezi jednotlivými regiony z pohledu obnovy ziskovosti. Růst tzv. BRIC zení(Brazílie, Rusko, Indie, Čína) budou s největší pravděpodobností na čele růstu, následovány Amerikou a Evropou.

Dlouhodobý horizont: medvědí (negativní)

ROE

Return On Equity

Ziskovost (rentabilita) vlastního kapitálu.

Naše indikátory pro signalizování konce recese se sice ještě nezelenají, ale jsme blízko. Ukazatele jako ROE – jsou (mimo finanční sektor) pod svým dlouhodobým průměrem – 11,2% vs. 12,8%.

Náš indikátor obchodního cyklu přestal padat a začíná růst. Stavy neprodaných domů jsou sice stále nad počtem prodaných domů za posledních 8 měsíců, ale blízko našich limitů. Podle poslední zprávy americké centrální banky FED ohledně stavu půjček a hypoték jsme však ještě stále ještě vzdáleni od procesu, který bychom mohli nazvat uvolňováním úvěrové politiky bank.

VIX

Index kolísavosti (volatility) amerických akcií. Podle agentury Bloomberg se indexy S&P500 a VIX pohybovaly ve vzájemně opačném směru v 81 procentech případů, během posledních pěti let (pozn. když roste VIX, klesá index akciový index S&P500).

High yield dluhopisy

Dluhopisy spekulativního, neinvestičního stupně. Díky vyššímu riziku emitenta, že nedostojí svým závazkům, nabízí vyšší kupón.

Důvodem, proč zůstáváme skeptičtí je, že se zatím v tomto segmentu neobjevily signály rostoucí poptávky. Konkrétně v USA očekáváme další vlnu realizace zástavních práv ze strany bank u úvěrovaných domů a v Americe i v Evropě očekáváme další růst dluhu, a to jak na straně domácností, tak vlád.

Krátkodobý výhled: býčí (optimistický)

V srpnu jsme viděli další souvislý a silný růst. Naše indikátory ukazují na další rostoucí potenciál. Index volatility VIX klesá, CDS kontrakty BOXIK přestaly sice klesat, ale zůstávají na nízkých úrovních a náš týdenní indikátor se otočil.

Dalším podpůrným argumentem růstu je skutečnost, že kreditním trhům se daří relativně dobře, i když k předchozím úrovním mají daleko. High yield dluhopisy jsou nyní populární stejně jako kola s ledem během horkých letních měsíců.