Co přinese farmaceutickému průmyslu prasečí chřipka
|

Co přinese farmaceutickému průmyslu prasečí chřipka

Jeden trpí, druhý se směje: prasečí chřipka je těžká nemoc, nicméně pro farmaceutický průmysl je to také dobrý dodatečný byznys, což se již projevilo i na kurzech akcií. Proto při nákupu titulů farmaceutického průmyslu musíme být opatrní.

Farmacie Prasečí chřipka

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že do boje proti prasečí chřipce budou nasazeny očkovací látky za 10 až 20 miliard amerických dolarů. Přesná čísla ještě nejsou k dispozici. Ještě totiž není známo, v jakém množství budou chtít jednotlivé země nechat své obyvatele očkovat. Doposud projevilo zájem o tato očkování více než 50 zemí. Jejich opatrnost je na místě, protože doposud mírný průběh nemoci by se mohl na podzim zhoršit.

Obrat a čistý zisk firmy Novartis Obrat a čistý zisk firmy Roche

Firmy na trhu

S títmo virem bojuje celosvětově více než 20 farmaceutických firem, zejména takové, které vyrábějí i očkovací látky proti obyčejné chřipce. Největší z nich je švýcarská Novartis, francouzská Sanofi - Aventis a britská GlaxoSmithKline.

Brité profitují z chřipkové epidemie ještě prodejem svého léku Relenza, který soupeří se známějším Tamilu firmy Roche. Roche plánuje v roce 2009 prodat Tamilu za 2 miliardy švýcarských franků. V roce 2008 měla obrat kolem 609 milionů švýcarských franků. Od firmy FlaxoSmithKline nejsou známa žádná čísla o produkci a prodeji přípravku Relenza.

Prasečí chřipka je sezónní záležitost

Do určité míry však platí, že úspěch léku Tamiflu nebude dlouhodobý. Jedná se o sezónní záležitost, obraty se mění podle rozmachu vln chřipkových epidemií a objemu nákladů na prevenci. Tím se tento lék liší například od látek proti rakovinným onemocněním, u nichž je stálá poptávka. Negativní pro odbyt léku Tamiflu je však trvanlivost léku až 7 let.

Zatímco odbyt léků proti chřipce nastoupil již nyní, prodej očkovacích látek nastoupí až v posledním čtvrtletí roku 2009 a v roce 2010. Farmaceutický průmysl se prozatím drží zpátky v prognózách o doplňujícím obchodu. Experti počítají s příjmy u velkých výrobců od 1 do 2 miliard amerických dolarů. Potřeba je již nyní značná.

Objem dodávek

V Německu chce nechat vláda očkovat až 35 milionů lidí. Rozsáhlé očkovací programy hlásí také Švýcarsko, Nizozemí, Francie a USA. Francie už objednala za 1 miliardu 94 milionů očkovacích dávek u GlaxoSmithKline, Sanofi – Aventis a Novartisu. Podle údajů Novartisu jednali s vládami více než 35 zemí o větším objemu objednávek očkovací látky proti H1N1. S vládou USA uzavřel Novartis již 2 smlouvy za 979 milionů amerických dolarů na nákup očkovacích látek proti prasečí chřipce. Smlouvy podepsali i s dalšími zeměmi.

GlaxoSmithKline podepsala podle vlastních údajů prozatím smlouvy na 291 milionů očkovacích dávek. Hodnota dodávek činí téměř 350 milionů amerických dolarů. Podnik chce dodávat obě očkovací látky proti prasečí chřipce za stejnou cenu jako látky proti sezónní chřipce. Cena bude tedy podle firemních údajů kolem 7 Euro. Protože velké farmaceutické firmy spolu soupeří, mohly by být ceny Novartisu a Sanofi-Aventis podobné. Rozvojové země mohou počítat s cenovými zvýhodněními.

Nicméně přestože dodatečný obchod vzkvétá, nemohou investoři počítat s velkým boomem prasečí chřipky na akciovém trhu. Téma prasečí chřipka zanechalo své stopy již dříve a je v kursech již zohledněno. Díky tomu mohly tituly farmaceutického průmyslu vykázat lepší výkonnost než široký trh.

Analytici sice říkají, že by mohly podle průběhu epidemie prasečí chřipky kursy stoupat, nicméně investoři, kteří se hodlají angažovat ve farmaceutické branži dlouhodobě, si nemohou být jisti tím, že by nárůst obratu a zisků v souvislosti s virem praseší chřipky měl mít dlouhodobý efekt.

Věnujete pozornost i dalším faktorům

Místo toho, aby věnovali investoři pozornost přechodným efektům jedné chřipkové vlny, by se měli například zabývat výzkumem. Nejsou ve vývoji slibné produkty, které by mohly nahradit dobíhající patenty, nebo není to zrovna ten případ? Stále větší význam získává i téma generik. Výrobci těchto produktů ohrožují levnými preparáty stále více obraty velkých výzkumných a výrobních laboratoří.

Východiskem pro ty etablované subjekty by bylo, kdyby vybudovali účinné divize na výrobu generik. A konec konců hrají také produkty veterinární medicíny nemalou roli v portfoliu dobrého farmaceutického koncernu.