Jak na komodity přes investiční certifikáty
|

Jak na komodity přes investiční certifikáty

Většina komodit zažívá silný růst a nejspíše budou stále dražší. Především tzv. soft-komodity (pšenice, kukuřice, cukr apod.) k tomu mají jednoznačné předpoklady. Počet obyvatel stále roste a zemědělské půdy přitom ubývá.

Komodity Certifikáty
Komodity

U cen agrárních komodit měřených indexem S&P GSCI Agricultural TR došlo za poslední tři měsíce k růstu o 35 %, přitom jen za poslední týden posílil tento index o celých 11 %. Také drahé kovy mají v portfoliu oproti jiným třídám aktiv výraznou přidanou hodnotu, a to především jako ochrana kapitálu před propadem cen akcií a dluhopisů, oslabováním měn či inflací.

Není divu, že cena zlata láme v posledních měsících rekordy. Stříbro si za poslední tři měsíce polepšilo o celých 40 %. Tento nárůst je odůvodnitelný i z důvodu nízkých úrokových sazeb a slabého amerického dolaru. Stále více investorů pak naskakuje do rozjetého vlaku, což pouze zesiluje stávající trend.

Jak komodity zahrnout do portfolia?

Komodity jistě patří do portfolia. Jak je ale nejlépe investičně uchopit? Spekulace pomocí pákových produktů je vhodná spíše pro hráče.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Vhodný instrument pro každého investora snadno nalezneme na trhu s investičními certifikáty. Klasicky je tento sektor uchopitelný pomocí tracker certifikátů. Zde však nastává největší problém s tzv. contango pastí při rolování podkladových futures kontraktů. U drahých kovů lze tento problém snadno řešit investicí do burzovně obchodovaných fondů, které drží zlato či stříbro fyzicky. U zemědělských komodit je situace obtížnější. Emitenti certifikátů se zde snaží problém řešit pomocí rozmělnění investovaného kapitálu do kontraktů s různou dobou splatnosti namísto rolování pouze kontraktu se splatností nejbližší.

Uvedený postup se zatím historicky vyplácí. Index RICI Enhanced Agricultural TR posílil za poslední tři roky o 11,5 % a překonal klasickou variantu, která si za stejné období dokonce o 4 % pohoršila.

U bonusových certifikátů, které jsou atraktivní díky ochraně investovaného kapitálu, bonusovému výnosu a neomezené participaci směrem vzhůru, je situace zhoršena kvůli absenci dividendového výnosu. Vysoká volatilita komodit tak nahrává spíše přímým opčním strategiím.

Zajímavou alternativou jsou také garantované certifikáty. Například Commodity Allocator certifikát nabízí neomezenou participaci na růstu koše komodit, ve kterém je zastoupeno zlato, index agrárních komod a ropa. Certifikát vyplatí sice pouze 80 % zhodnocení koše, ovšem tuto nižší participaci kompenzuje tím, že nejlépe zhodnocené komoditě připíše při splatnosti váhu celých 50 %, a navíc poskytuje stoprocentní garanci vloženého kapitálu při splatnosti na úrovni nominální hodnoty certifikátu.