Duben na trzích: Euforie pokračuje
|

Duben na trzích: Euforie pokračuje

Pozitivní nálada na finančních trzích se přelila i do měsíce dubna. Úrokové sazby, ty domácí nevyjímaje, pokračovaly v poklesu, což opět svědčilo výkonnosti dluhopisů. Zároveň se daří i akciím.

Forex (FX) Státní dluhopisy

Na posledním měnovém zasedání bankovní rady ČNB se dokonce dva členové rady vyslovili pro další snížení referenčních úroků. Zatím sice byli přehlasováni svými "jestřábími" kolegy, nicméně komentářů, že by s aktuálním vývojem ekonomiky byla slučitelná i nižší úroveň úrokových sazeb, již zaznělo z jejich úst několik.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma odstupuje ke 30. červnu 2010

Stále nám v dané chvíli připadá pravděpodobnější "stabilní" varianta, nicméně je nabíledni, že utahování měnových kohoutů začne nejdříve v hloubi druhé poloviny roku. Nic na tom nemění ani překvapivá rezignace guvernéra Tůmy, téměř rok před oficiálním koncem funkčního období. I když podle statistik z jednání bankovní rady ztratí v osobě současného guvernéra ČNB zastánce spíše uvolněnější měnové politiky, náš výhled na vývoj úrokových sazeb se touto událostí nemění.

Jmenování nového člena bankovní rady je totiž v pravomoci prezidenta republiky, který je znám svou kritikou restriktivní politiky centrální banky v druhé polovině 90. let, a nelze tedy od něj očekávat, že do bankovní rady jmenuje velkého "jestřába". Spíše to bude opět přívrženec flexibilní měnové politiky. I tak se však zdá, že zlaté období dluhopisů a fixně úročených nástrojů pomalu končí. Z aktuálních úrovní totiž úroky již nemají kam klesat a od dluhopisových nástrojů lze tedy v horizontu konce letošního roku očekávat výkony srovnatelné s jejich aktuálními výnosy do splatnosti a později, jakmile začnou sazby růst, ještě nižší.

Dále tedy pozvolna zkracujeme průměrnou splatnost obligací v našich portfoliích. Pozitivní však zůstáváme na vybrané zahraniční dluhopisové trhy. Naše zimní sázka na Polsko již přinesla svoje ovoce a nyní máme v hledáčku Turecko, kde vidíme potenciál v dalším zhodnocení liry.

EURTRY (kurz turecké liry TRY vůči euru)

Turecká ekonomika se zotavuje, inflace roste a lze očekávat postupné zvyšování úrokových sazeb, což vzhledem k jejich relativně vysoké úrovni (základní sazba 6,5 % p.a.) pravděpodobně přiláká zájem investorů o liru. V této situaci jsou zajímavé investice do tureckých státních obligací, jejichž výnos je navázán na inflaci. Náš pozitivní názor na tureckou liru je podpořen i její dosti silnou vazbou na americký dolar, která je dána silnými dolarovými importy, především ropy a dalších paliv, které vyplývají z vysoké energetické náročnosti turecké ekonomiky.

Posilování amerického dolaru aktuálně věříme více než posilování eura. Slibně se vyvíjejí i akciové trhy, když optimismus investorů zatím nedokázala zchladit ani pokračující nejistota ohledně dalšího osudu Řecka, která vrhá stín na celou eurozónu a euro jako takové (to je koneckonců jeden z argumentů, proč by měl dolar dále posilovat). Akcie si příliš nedělají ani z nepříjemného vyšetřování investiční banky Goldman Sachs, ohledně mystifikace investorů v souvislosti s bankou vytvářenými strukturovanými produkty navázanými na hypotéky, které bývají označovány za jednu z příčin turbulencí posledních dvou let.

Sledujte kurzy hlavních světových burz, akcií pražské burzy, komodit a měnových párů

I když je v takové situaci poměrně těžké věřit na další výrazný růst, jsme stále pozitivní. Jestli další makrodata potvrdí zotavení spotřebitelské poptávky, bude to další významný střípek do mozaiky dlouhodobějšího zotavení světové ekonomiky.

Samozřejmě však nemůžeme zapomenout na stále zřetelnější problémy s úrovní zadlužení státních rozpočtů, vyčerpaných velkorysými opatřeními na podporu ekonomik v uplynulých dvou letech, které si vyžádají v blízké budoucnosti často velmi bolestivá řešení.

Nyní je více než jasné, že poptávka generovaná vládní spotřebou dlouhodobě tahounem ekonomiky být nemůže. Dokáže od ní v této situaci spotřebitel přejmout štafetu? Těžko říci. Ať tak či tak, domníváme se, že pozitivní sentiment by akciovým trhům ještě nějaký čas mohl vydržet.