Managed futures:  V prosinci vzrostly o 3,29 %, za loňský rok přidaly přes 9 %
|

Managed futures: V prosinci vzrostly o 3,29 %, za loňský rok přidaly přes 9 %

Managed futures zakončily rok ve velkém stylu. Připsáním prosincového nárůstu přes 3 % vyhnaly celoroční výslednou hodnotu indexu Newedge CTA na úroveň přesahující 9 %. Tento index zahrnuje výsledky dvaceti money managerů s celkovými aktivy přesahujícími 800 milionů amerických dolarů.

Managed futures
Newedge CTA Index

Jak je vidět, své minimum v našel index v únoru, kde se odrazil od hodnoty -2,3 % a pozvolna stoupal. Mírné tempo růstu bylo zapříčiněno slabým trendováním amerických akciových indexů. Zlom přišel na přelomu července a srpna, kdy rostly ceny zejména amerických dluhopisů a k růstu se pomalu nadechovaly komodity, zejména cenné kovy, zemědělské plodiny a obilí.

V období září a října fungoval díky kvantitativnímu uvolňování v USA fenomén short sellingu amerického dolaru a nákupu všeho, co je americkým dolarem denominováno. Nicméně investoři brzy zohlednili velikost a sílu americké ekonomiky a začali měnu nakupovat. Listopadová korekce na USD přinesla krátkodobé oslabení komodit, aby v prosinci komoditní měny (australský a kanadský dolar) navštívily svá mnohaměsíční maxima, čehož CTA manažeři využili ke zhodnocení aktiv.