Evropa je pro Čínu životně důležitá
|

Evropa je pro Čínu životně důležitá

Příští týden navštíví čínský premiér Wen Ťia-pao Maďarsko, Velkou Británii a Německo. Tato návštěva přichází pouze několik měsíců poté, co Wen navštívil Francii, Portugalsko a Španělsko a nabídl Evropě pomoc při překonávání dluhových problémů.

Na včerejší tiskové konferenci čínská viceministrině zahraničí Fu Jing jasně uvedla, že Čína se pokoušela pomoci Evropě nakupováním evropského dluhu a podporou bilaterálního obchodu. Fu řekla: "Pokud se evropská ekonomika může zotavit a jestli některé evropské země mohou překonat své těžkosti, je pro nás životně důležité."

Prohlášení Fu Jing a brzká opakovaná návštěva čínského premiéra potvrzují, jak důležitou roli Evropa pro Čínu hraje. Odhaduje se, že až čtvrtina čínských rezerv je investována v instrumentech denominovaných v euru.

Čína je přirozený potencionální investor do evropských aktiv a vládního dluhu, protože má největší rezervy v cizích měnách (3,05 bilionu USD).

Hlavně kvůli Řecku, které je na pokraji bankrotu, bude návštěva Wena bedlivě sledována investory. Budou chtít vědět, zda Čína slíbí odkup další části dluhu od zužovaných evropských států včetně Řecka a zvýší svoje investice v regionu. Otázkou zůstává, jak moc bude Čína ochotná více investovat. Zpráva Čínské centrální banky z tohoto týdne totiž říká, že Evropě hrozí zhoršení problémů, pokud nedostane pod kontrolu rostoucí úrovně dluhů.