Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

Tržní kapitalizace Tesly za jediný den spadla o skoro 70 miliard dolarů. Investoři prodejem akcií v pondělí reagovali na oznámení šéfa automobilky Elona Muska, že zakládá politickou stranu Amerika. Akcie Tesly jsou ale pod tlakem dlouhodobě, v půlročním horizontu odepisují přes 20 %. Nejde totiž rozhodně jenom o kontroverzní politické ambice nejbohatšího člověka světa.
Když Musk na konci května prohlásil, že bude opět "trávit 24/7 v práci a spát v konferenčních místnostech, serverovnách a továrnách", akcionáři Tesly jásali. A když krátce nato na sociálních sítích proběhla ostrá výměna názorů mezi nejbohatším a nejmocnějším člověkem planety, byly na trhu na jednu stranu cítit napětí a obavy z toho, že by se Donald Trump mohl svému ještě nedávno nejvěrnějšímu spojenci mstít, na druhou stranu ale také úleva, že se politická etapa kariéry Elona Muska uzavřela. Jenže to netrvalo dlouho. Muskovy politické ambice jsou zpět, zhmotnit se teď mají v nové straně Amerika, která má vrazit klín do ustáleného systému dvou politických partají.
Projekt Strana Amerika je z pohledu akcionářů Tesly problematický hned z několika důvodů. Zaprvé se bude znovu tříštit Muskova pozornost. Z pohledu času, který bude věnovat politice na úkor svých firem v čele s Teslou, to navíc může být ještě horší než v případě jeho působení v čele neoficiálního ministerstva efektivity vlády. Zadruhé se nepochybně bude vracet jeho spor s Donaldem Trumpem, protože lze jen těžko předpokládat, že vedle sebe dva mocní muži a politici s větším než velkým egem budou jen tak stát. A zatřetí hrozí, že Muskova politická ideologie bude znovu, respektive dále odrazovat od nákupů tesel řadu potenciálních zákazníků v Evropě i jinde ve světě.
Velký problémový zákon
Dobrou zprávou je, že projekt robotaxi, od kterého si hodně slibují sama Tesla i její akcionáři, zatím běží relativně hladce. Sice se objevily zprávy o dopravních přestupcích a případech nevyzpytatelné jízdy samořízených tesel, ale zatím nedošlo k žádné zásadní nehodě, která by vedla k pozastavení projektu. "Robotaxi má nepochybně potenciál výrazně přispět k růstu tržeb a zisků Tesly, je ale otázka, v jakém časovém horizontu. Nebudou to měsíce, ale roky. Zatím se vše stále de facto jen testuje," říká analytik Seth Goldstein z Morningstaru.
Jenže mezitím přijde další rána v podobě konce daňové úlevy 7 500 dolarů pro Američany na nákup nového elektromobilu vyrobeného ve Spojených státech. S platností od 1. října ji ruší Trumpův daňový a výdajový zákon známý jako One Big Beautiful Bill Act. V reakci na to možná Tesle nezbude než zlevnit, a to i za cenu toho, že si bude muset sáhnout na marže.
Analytici z JPMorgan Chase odhadují, že zrušení této pobídky může firmu připravit až o 20 % loňského provozního zisku. Zároveň One Big Beautiful Bill Act zasáhne do systému takzvaných emisních kreditů, jejichž prodej jiným automobilkám s nedostatečným zastoupením elektromobilů v prodejním mixu byl doteď pro Teslu vítaným zdrojem dodatečných příjmů.
Vzhledem k tomu, že modelová nabídka Tesly je omezená, zatímco jiní (zejména čínští) výrobci elektrických vozů s inovacemi a představováním nových modelů nezahálí, bude americká automobilka navíc nadále čelit silné konkurenci a jízlivým poznámkám, že by se z ní klidně mohla stát druhá Nokia. Jen pro zajímavost, čínská automobilka BYD je na nejlepší cestě Teslu poprvé překonat v celosvětových ročních prodejích elektrických vozů, a to přesto, že zatímco Tesla v Číně zůstává významným prodejcem, BYD ve Spojených státech vůbec nepůsobí.
Akcie Tesly: Nákup se slevou, nebo chytání padajícího nože?
Tesla byla ve své době revoluční společnost, v současnosti se důvody pro optimismus hledají obtížněji. Prodeje slábnou, konkurence sílí, dlouho slibované projekty nabírají zpoždění a zisky budou zasaženy omezením federálních pobídek. Cena akcií Tesly sice v uplynulých šesti měsících výrazně klesla, ale P/E je stále nad 170. Chtělo by se říct, že za sebou titul má půl roku zlevňování, jenže levný není ani náhodou. A do toho zmíněná Muskova politika.
"Elon Musk v čele Tesly opakovaně ukázal, že zásadní je odvaha. Jenže investoři chtějí vidět více, chtějí čísla. Jediná věc, která teď drží akcie firmy nad vodou, je podle mě robotaxi. Riziko, že projekt neuspěje, je tak ale zároveň rizikem, že pohár trpělivosti přeteče a akcie Tesly se ocitnou ve volném pádu," říká finanční bloger Ben McPoland.
Zdroj: Yahoo! Finance, CNN, The Motley Fool