Barry Ritholtz: Dejte Řecko na ledovou kru a pošlete ho na moře
|

Barry Ritholtz: Dejte Řecko na ledovou kru a pošlete ho na moře

Může být Evropa spasena? Podle správce hedgeového fondu a respektovaného investičního bloggera Barryho Ritholtze ano, ale jen když se přijmou některá velice nepříjemná opatření. Evropskou "Lehman Brothers" jsou podle Ritholtze Řecko a Portugalsko. Obětovat se musí nejdříve Řecko, protože Německo nemůže za záchranu eurozóny zaplatit víc než za repatriace za obě světové války.

Eurozóna Německo Řecko Portugalsko Dluhová krize
Barry Ritholtz

"Některé země eurozóny musejí být aktivně vyřazeny předtím, než zemřou a způsobí další paniku," říká obrazně řečeno Ritholz. Pošleme Řecko na ledové kře na širý oceán a pojďme se soustředit na to, co je ekonomicky podstatnější, tedy na Itálii a na Španělsko."

Samozřejmě jde o velice nepříjemnou volbu, především pro Řecko, ale jeho oběť je nutná, aby se nestalo něco horšího, než k čemu došlo na samém počátku Evropské unie. Tehdy se do ní Řecko s pomocí lží, které mu pomohla připravit americká banka Goldman Sachs, dostalo. Nyní přišel čas Řecko nechat svému osudu.

Evropská unie by si měla podle Ritholtze poučit z pádu Lehman Brothers a hloupostí jejího tehdejšího šéfa Dicka Fulda, který před krachem všude možně žebral o pomoc. Především pro německo je odchod Řecka nutností, aby se mohlo soustředit na pomoc důležitějším ekonomikám eurozóny.

"Němci jsou Warren Buffett Evropy. Jsou to oni, kdo podepisují šeky," říká Ritholtz. "Němci už nyní zaplatí za záchranu eurozóny více než za repatriace za obě světové války najednou."

Zdroj: Yahoo!