Poslední dávka investorských lekcí z roku 2016
|

Poslední dávka investorských lekcí z roku 2016

Článků hodnotících minulý rok a také různých predikcí a překvapení na ten současný jsme na webu nabídly pořádnou porci. Dnes se ještě naposledy ohlédneme za momenty roku 2016, z nichž by si investoři měli vzít ponaučení.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování

Lekce 1: Aktivní správa je nanic

Historie dokazuje, že pasivní investování je z dlouhodobého hlediska ziskovější než aktivní správa, ale investoři stále doufají, že aktivní přístup přinese dodatečné zisky. Rok 2016 to převahu pasivního přístupu potvrdil, ačkoli možností pro aktivní dosažení nadvýnosů bylo dost. Při 12% výnosu indexu S&P 500 (včetně dividend) až 25 titulů v něm zahrnutých zhodnotilo o alespoň 45 % (například NVIDIA přidala 223,9 %) a zároveň 25 titulů ztratilo přes 23 % (Endo International ztratila 73,1 %). Podobné rozptyly ve výnosech nejsou ničím výjimečným, ale většině manažerů se indexy ani tak překonávat nedaří.

Mimochodem, i letošní rok je ve výhledech považován za ten, kdy by aktivní správa měla být ve výhodě. Uvidíme na konci roku, jaké "výmluvy" aktivní investoři vymyslí.

Lekce 2: Příliš velká část výnosů pochází z nenadálých a krátkodobých pohybů

Ani toto není žádná novinka. Z loňska si stačí vzpomenout na americké prezidentské volby. Nikdo nečekal, že vyhraje Trump, a už vůbec nikdo neočekával, že po jeho zvolení trhy poletí nahoru a překonají historická maxima. Podle studie Black Swans and Market Timing: How Not To Generate Alpha vypracované španělským profesorem Javierem Estradou 100 nejlepších dnů (z celkového počtu 29 000 dnů v období 107 let do roku 2006) stačilo na 99,7 % z celého výnosu v tomto období.

Dalším příkladem je skutečnost, že pouhých 85 měsíců stojí za téměř celým výnosem akciového trhu od roku 1926 do roku 2010. To je 8,3 % celkového počtu 1 020 měsíců, a to s průměrnou výkonností 10,7 %, zbytek se potácí na 0,05 %. Stačí být mimo trh pár dnů, aby byl konečný výnos bude úplně jiný, než je průměrný výnos trhu.

Lekce 3: Na trzích se vyskytují události, které nikdo nečeká

Tato lekce souvisí s tou předchozí. Každý rok se přihodí několik věcí, které nečeká prakticky nikdo. Kromě Trumpova zvolení byl další podobnou událostí loňského roku výsledek britského referenda, který dokáže ovlivňovat některé trhy prakticky dodnes. Ti, kdo mají zkušenosti s prognózami, vědí, že soustředění se na řízení rizika je mnohem lepší než ztrácení času studiem bezcenných předpovědí.

Lekce 4: Predikce jsou na nic

Jason Zweig to s předpověďmi a jejich informační hodnotou vystihl poměrně přesně. "Kdykoli se zdá, že některý analytik snad ví, o čem mluví, je potřeba si uvědomit, že prasata budou létat dříve, než tento analytik zveřejní všechny své dosavadní předpovědi, včetně těch neúspěšných." Zajímavostí roku 2016 byla situace, kdy lidé z Goldman Sachs šest týdnů před koncem roku zpochybnili pět ze šesti svých nejlepších tipů právě na loňský rok. Je pravda, že některé prognózy se naplní, ale je jich málo. Navíc nikdy nevíte, která se zrovna trefí.

Lekce 5: Ani s křišťálovou koulí by to nebylo jednoduché

Ani povědomí o nepředvída(tel)ných událostech nemusí pomoci k úspěšné investici. Asi málokdo by tipoval, že po téměř 10% propadu amerických akcií na začátku roku, při neuspokojivém ekonomickém růstu ve světě a vyhrocující se geopolitické situaci, po brexitu či zvolení Trumpa prezidentem budou akcie na konci roku atakovat maxima.

Lekce 6: Vítězové loňského roku mohou být letos mezi poraženými

Investoři často hledí na minulou výkonnost a podle toho se rozhodují, kam investovat. Výkonnost v jednom roce ale neříká nic o tom, jak se bude vybranému titulu dařit v dalších kvartálech. Ve skutečnosti je to spíše tak, že vysoké výnosy v jednom roce vedou k nižším očekávaným výnosům v dalším roce a naopak. Investoři tak často nakupují na maximech a prodávají na minimech, což vede k tomu, že většina z nich nedosahuje výkonnosti akciových indexů. Základem úspěchu je držet se dlouhodobé strategie a plánu, nenechat se rozptylovat krátkodobými pohyby, případně po výraznějších pohybech rebalancovat portfolio.

Lekce 7: "Sell in May and Go Away" je finanční astrologie

Je pravda, že historicky se akciím daří lépe v období mezi listopadem a dubnem, ale také od května do října nabízejí akciové trhy zisky. Zmiňovaná strategie v letech 1927–2015 přinášela zisk 8,3 % ročně, tedy o 1,7 procentního bodu méně než index S&P 500 (bez zohlednění poplatků a daní). Pro zajímavost lze dodat, že tato strategie měla smysl naposledy v roce 2011.

Je potřeba si uvědomit, že ve skutečnosti jde o poměr rizika a výnosu, což znamená, že mezi květnem a říjnem by v případě správnosti strategie měly klesat očekávané výnosy akcií, a tedy i rizikovost investice do nich. A to je nesmysl.

Lekce 8: Neomezené možnosti hedgeových fondů nejsou výhodou

Již osmý rok po sobě se hedgeovým fondům nepodařilo překonat akciové trhy. HFRX Global Hedge Fund Index loni připsal 2,5 %, takže na tom byl hůře než osm z deseti hlavních akciových indexů. Překonal alespoň dluhopisy. Portfolio složené z amerických (50 %) a světových (50 %) akcií překonalo index hedgeových fondů o 8,5 procentního bodu, portfolio 60/40 (akcie/dluhopisy) překonalo index minimálně o 4,5 procentního bodu (podle délky splatnosti dluhopisů).

Z dlouhodobého hlediska je zajímavé, že HFRX Global Hedge Fund Index překonal index S&P 500 pouze v roce 2008, a portfolio 60/40 (složené z indexu S&P 500 a Barclays Government/Credit Bond Index) dokonce nikdy. Hedgeové fondy jsou dobrým příkladem toho, že možnost investovat neomezeně do různých typů aktiv a strategií nemusí být výhodou, spíše naopak.

Lekce 9: Politické názory by neměly ovlivňovat investiční rozhodnutí

Investiční rozhodnutí často ovlivňují různá přesvědčení a předsudky investorů. A často jsou to právě politické názory, které mohou mít na výsledek investice zásadní vliv. Studie z roku 2012 nazvaná Political Climate, Optimism, and Investment Decisions uvádí, že názory investorů na finanční trhy i ekonomiku jsou zásadním způsobem ovlivňovány politickou příslušností a politickým prostředím.

Když byla u moci jejich strana, byli většími optimisty a měli větší tendenci bagatelizovat riziko, takže více investovali do rizikovějších nástrojů, ačkoli celkově obchodovali méně často (což je dobře). Když byla u moci druhá strana, měly na jejich rozhodování větší vliv předsudky, což vedlo k častějším chybám. V průběhu posledních voleb a po nich se poměrně výrazně měnila nálada investorů na obou stranách politického spektra, což mohlo vést k mnoha chybným investičním rozhodnutím.

I zde platí, zejména po zkušenostech z loňského roku, že dodržování investičního plánu a strategie je nejlepší ochranou před zbytečnými chybami. Nejen volby jsou přitom jasným důkazem toho, že i když historie není dobrým vodítkem při posuzování potenciální výkonnosti investice v budoucnu, poučit se z ní rozhodně není na škodu.

Zdroj: ETF.com
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 22 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus