Poslední dávka investorských lekcí z roku 2016
|

Poslední dávka investorských lekcí z roku 2016

Článků hodnotících minulý rok a také různých predikcí a překvapení na ten současný jsme na webu nabídly pořádnou porci. Dnes se ještě naposledy ohlédneme za momenty roku 2016, z nichž by si investoři měli vzít ponaučení.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování

Lekce 1: Aktivní správa je nanic

Historie dokazuje, že pasivní investování je z dlouhodobého hlediska ziskovější než aktivní správa, ale investoři stále doufají, že aktivní přístup přinese dodatečné zisky. Rok 2016 to převahu pasivního přístupu potvrdil, ačkoli možností pro aktivní dosažení nadvýnosů bylo dost. Při 12% výnosu indexu S&P 500 (včetně dividend) až 25 titulů v něm zahrnutých zhodnotilo o alespoň 45 % (například NVIDIA přidala 223,9 %) a zároveň 25 titulů ztratilo přes 23 % (Endo International ztratila 73,1 %). Podobné rozptyly ve výnosech nejsou ničím výjimečným, ale většině manažerů se indexy ani tak překonávat nedaří.

Mimochodem, i letošní rok je ve výhledech považován za ten, kdy by aktivní správa měla být ve výhodě. Uvidíme na konci roku, jaké "výmluvy" aktivní investoři vymyslí.

Lekce 2: Příliš velká část výnosů pochází z nenadálých a krátkodobých pohybů

Ani toto není žádná novinka. Z loňska si stačí vzpomenout na americké prezidentské volby. Nikdo nečekal, že vyhraje Trump, a už vůbec nikdo neočekával, že po jeho zvolení trhy poletí nahoru a překonají historická maxima. Podle studie Black Swans and Market Timing: How Not To Generate Alpha vypracované španělským profesorem Javierem Estradou 100 nejlepších dnů (z celkového počtu 29 000 dnů v období 107 let do roku 2006) stačilo na 99,7 % z celého výnosu v tomto období.

Dalším příkladem je skutečnost, že pouhých 85 měsíců stojí za téměř celým výnosem akciového trhu od roku 1926 do roku 2010. To je 8,3 % celkového počtu 1 020 měsíců, a to s průměrnou výkonností 10,7 %, zbytek se potácí na 0,05 %. Stačí být mimo trh pár dnů, aby byl konečný výnos bude úplně jiný, než je průměrný výnos trhu.

Lekce 3: Na trzích se vyskytují události, které nikdo nečeká

Tato lekce souvisí s tou předchozí. Každý rok se přihodí několik věcí, které nečeká prakticky nikdo. Kromě Trumpova zvolení byl další podobnou událostí loňského roku výsledek britského referenda, který dokáže ovlivňovat některé trhy prakticky dodnes. Ti, kdo mají zkušenosti s prognózami, vědí, že soustředění se na řízení rizika je mnohem lepší než ztrácení času studiem bezcenných předpovědí.

Lekce 4: Predikce jsou na nic

Jason Zweig to s předpověďmi a jejich informační hodnotou vystihl poměrně přesně. "Kdykoli se zdá, že některý analytik snad ví, o čem mluví, je potřeba si uvědomit, že prasata budou létat dříve, než tento analytik zveřejní všechny své dosavadní předpovědi, včetně těch neúspěšných." Zajímavostí roku 2016 byla situace, kdy lidé z Goldman Sachs šest týdnů před koncem roku zpochybnili pět ze šesti svých nejlepších tipů právě na loňský rok. Je pravda, že některé prognózy se naplní, ale je jich málo. Navíc nikdy nevíte, která se zrovna trefí.

Lekce 5: Ani s křišťálovou koulí by to nebylo jednoduché

Ani povědomí o nepředvída(tel)ných událostech nemusí pomoci k úspěšné investici. Asi málokdo by tipoval, že po téměř 10% propadu amerických akcií na začátku roku, při neuspokojivém ekonomickém růstu ve světě a vyhrocující se geopolitické situaci, po brexitu či zvolení Trumpa prezidentem budou akcie na konci roku atakovat maxima.

Lekce 6: Vítězové loňského roku mohou být letos mezi poraženými

Investoři často hledí na minulou výkonnost a podle toho se rozhodují, kam investovat. Výkonnost v jednom roce ale neříká nic o tom, jak se bude vybranému titulu dařit v dalších kvartálech. Ve skutečnosti je to spíše tak, že vysoké výnosy v jednom roce vedou k nižším očekávaným výnosům v dalším roce a naopak. Investoři tak často nakupují na maximech a prodávají na minimech, což vede k tomu, že většina z nich nedosahuje výkonnosti akciových indexů. Základem úspěchu je držet se dlouhodobé strategie a plánu, nenechat se rozptylovat krátkodobými pohyby, případně po výraznějších pohybech rebalancovat portfolio.

Lekce 7: "Sell in May and Go Away" je finanční astrologie

Je pravda, že historicky se akciím daří lépe v období mezi listopadem a dubnem, ale také od května do října nabízejí akciové trhy zisky. Zmiňovaná strategie v letech 1927–2015 přinášela zisk 8,3 % ročně, tedy o 1,7 procentního bodu méně než index S&P 500 (bez zohlednění poplatků a daní). Pro zajímavost lze dodat, že tato strategie měla smysl naposledy v roce 2011.

Je potřeba si uvědomit, že ve skutečnosti jde o poměr rizika a výnosu, což znamená, že mezi květnem a říjnem by v případě správnosti strategie měly klesat očekávané výnosy akcií, a tedy i rizikovost investice do nich. A to je nesmysl.

Lekce 8: Neomezené možnosti hedgeových fondů nejsou výhodou

Již osmý rok po sobě se hedgeovým fondům nepodařilo překonat akciové trhy. HFRX Global Hedge Fund Index loni připsal 2,5 %, takže na tom byl hůře než osm z deseti hlavních akciových indexů. Překonal alespoň dluhopisy. Portfolio složené z amerických (50 %) a světových (50 %) akcií překonalo index hedgeových fondů o 8,5 procentního bodu, portfolio 60/40 (akcie/dluhopisy) překonalo index minimálně o 4,5 procentního bodu (podle délky splatnosti dluhopisů).

Z dlouhodobého hlediska je zajímavé, že HFRX Global Hedge Fund Index překonal index S&P 500 pouze v roce 2008, a portfolio 60/40 (složené z indexu S&P 500 a Barclays Government/Credit Bond Index) dokonce nikdy. Hedgeové fondy jsou dobrým příkladem toho, že možnost investovat neomezeně do různých typů aktiv a strategií nemusí být výhodou, spíše naopak.

Lekce 9: Politické názory by neměly ovlivňovat investiční rozhodnutí

Investiční rozhodnutí často ovlivňují různá přesvědčení a předsudky investorů. A často jsou to právě politické názory, které mohou mít na výsledek investice zásadní vliv. Studie z roku 2012 nazvaná Political Climate, Optimism, and Investment Decisions uvádí, že názory investorů na finanční trhy i ekonomiku jsou zásadním způsobem ovlivňovány politickou příslušností a politickým prostředím.

Když byla u moci jejich strana, byli většími optimisty a měli větší tendenci bagatelizovat riziko, takže více investovali do rizikovějších nástrojů, ačkoli celkově obchodovali méně často (což je dobře). Když byla u moci druhá strana, měly na jejich rozhodování větší vliv předsudky, což vedlo k častějším chybám. V průběhu posledních voleb a po nich se poměrně výrazně měnila nálada investorů na obou stranách politického spektra, což mohlo vést k mnoha chybným investičním rozhodnutím.

I zde platí, zejména po zkušenostech z loňského roku, že dodržování investičního plánu a strategie je nejlepší ochranou před zbytečnými chybami. Nejen volby jsou přitom jasným důkazem toho, že i když historie není dobrým vodítkem při posuzování potenciální výkonnosti investice v budoucnu, poučit se z ní rozhodně není na škodu.

Zdroj: ETF.com
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
před 30 minutami

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
před hodinou

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna