US MARKETZavírá za: 4 h 34 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Čeká USA konec energetické revoluce?

Prudký propad cen ropy vede v USA k zavírání neefektivních konvenčních ropných vrtů. Jak se však ukazuje, těžba se při současných cenách stává neudržitelnou i pro producenty břidličné ropy, kteří jsou nejčastěji označováni za hlavní příčinu poklesu cen černého zlata.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
24. 11. 2015 | 13:30
Komodity

Ačkoli i těžaři břidličné ropy spoustu vrtů zavírali, stále platilo, že ve srovnání s minulým rokem se letos z břidlic těžilo více. To už ale není pravda. Alespoň ne v Severní Dakotě, která je srdcem americké ropné revoluce.

V břidličné pánvi Bakken, která se z velké části rozprostírá na území Severní Dakoty, podle čerstvých dat v září produkce ropy dosáhla 1,11 milionu barelů denně, což značí meziroční pokles o 1,1 %. Tento pokles je první za posledních jedenáct let.

Pokles produkce se samozřejmě odráží i v počtu aktivních vrtných zařízení. Firma Baker Hughes, která je největším těžařem v oblasti Bakken, v říjnu provozovala v meziročním srovnání o 15 % méně vrtů, celkově se podle agentury Bloomberg počet aktivních ropných vrtů v oblasti snížil dokonce o 67 %.

Meziroční snížení produkce ropy v pánvi Bakken bylo první od září 2004, kdy se v oblasti těžilo jen 1 500 barelů ropy denně. Těžaři v Severní Dakotě sice neházejí flintu do žita, jejich obavy ale rostou. V říjnu se počet vyvrtaných, ale nezprovozněných ropných "studen" vyšplhal nad tisíc, konkrétně na 1 091.

Surová ropa bez nákladů na transport se v pánvi Bakken v polovině listopadu prodávala v průměru za 29,74 dolaru za barel, zatímco ropa WTI v průměru za 37,40 dolaru za barel. Rozdíl v ceně je "sleva", kterou musejí těžaři břidličné ropy nabídnout jako kompenzaci za náklady na přepravu suroviny.

"Propad těžby byl v kontextu klesajících cen ropy a poklesu počtu aktivních vrtů nevyhnutelný," říká Carl Larry z konzultační firmy Frost & Sullivan. "Náklady na přepravu ropy neklesly dost na to, aby byla těžba zisková. Tato oblast je pro firmy příliš drahá na to, aby mohly těžbu za současných podmínek rozvíjet, nebo alespoň udržovat konstantní," dodává Larry v narážce na nedostatečnou kapacitu ropovodů v oblasti, které jsou suplovány cisternami na nákladních autech a železnicí.

Zarputilost, s jakou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v čele se Saúdskou Arábií odmítá navzdory nízkým cenám snižovat produkci ropy, tak podle všeho začíná nést ovoce. Stačí vytrvat.

Zdroj: Bloomberg

KomodityRopaTěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika