US MARKETOtevírá za: 0 h 27 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Expertní tržní výhled: Nůžky mezi akciemi v USA a zbytkem světa se rozšířily, ČEZ má smysl (nejen) díky dividendě

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu s investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy.

Své dotazy můžete psát e-mailem na redakce@investicniweb.cz, debatovat můžete i během přenosu přímo na YouTube v okně pro diskuzi.

Co zaznělo:

  • Futures na americké akciové indexy často indikují zahájení v plusu. Někteří hráči na trhu možná mají tendenci ceny trochu "vyšponovat" a intradenně na to vydělávat.
  • Americký index S&P 500 je na důležitých technických úrovních pod 3 000. Nejbližší podpora by mohla být okolo 2 880.
  • Fed masivně zvyšuje svou bilanci. Korelace velikosti rozvahy centrální banky s cenami akcií je silná. Současné tempo "tištění peněz" je bezprecedentní, hovoříme přitom stále o dodávání globální rezervní měny. Rizika s tím spojená jsou velká.
  • Nůžky mezi americkými a evropskými akciemi se opět výrazně rozšířily. Trhu v USA pomáhají velké technologické firmy, nicméně v době nejhlubší recese za mnoho desítek let je výkonnost amerického trhu "podezřelá". Je neuvěřitelné, kolik jsou investoři ochotni platit za americké akcie.
  • Warren Buffett je částí investorů vnímán jako zastánce lehce zastaralého přístupu. Řešit fundamenty ale má smysl.
  • Zájem o zlato, respektive o informace o investicích do něj, mezi investory roste. Cena zlata v dolarech může určitě růst v době, kdy nastane odklon od rizikových aktiv. Květen je v tomto směru zatím překvapivý, akciím se daří. Zlato ve fyzické podobě má ale každopádně v portfoliu smysl jako diverzifikační prvek.
  • Bitcoin z březnových minim vystřelil na dvojnásobek. Tento týden proběhne takzvané půlení, kdy klesne na polovinu odměna pro těžaře. Kryptoměny jako celek začínají na trzích hrát roli alternativy pro celý finanční či platební systém. Pro někoho jde také o sázku "proti inflaci".
  • Akcie Walt Disney se jeví jako velice zajímavé. Firma dále tvoří obsah a má rozsáhlý archiv, který začíná streamovat. Vedle toho má i tématické parky a další aktivity, které byly pandemií silně zasažené, firma má ale silnou rozvahu, a měla by tak dlouhodobě v investičním portfoliu fungovat dobře.
  • Centrální banky masivně podporují ekonomiku odkupy aktiv. Hyperinflace zatím nehrozí, příliv dolaru jako rezervní měny na trhy je ale rizikem.
  • Kejla: ČNB nezavede záporné sazby. Nemá s tím zkušenosti, v bankovní radě jsou spíše konzervativní ekonomové. Stanoviska banky jsou poměrně jasná, pro trh srozumitelná.
  • Evropské i české akcie mohou nabídnout zajímavé příležitosti. Mnohé tituly utrpěly během plošných výprodejů a na rozdíl od akcií v USA ještě ztráty nenapravily. Výběr fundamentálně zajímavých firem může portfoliu výrazně prospět.
  • ČEZ a výstavba nového jaderného bloku: Zahraničním investorům se příliš nezamlouvalo rychlé podepsání některých smluv v posledních měsících. Stát se ale chce zaručit za projekt v případě, že by byl pro ČEZ výrazně nevýhodný. Do hry se (slovy generálního ředitele Daniela Beneše) vrací i možnost zvážení celého projektu. V rámci zprávy o výsledcích za první čtvrtletí bude investory zajímat také jakákoli informace o prodeji aktiv v Rumunsku (potenciál mimořádné dividendy).
  • V době omezování výplat dividend napříč trhem je ČEZ z tohoto hlediska mimořádně zajímavý, stejně jako například Philip Morris ČR nebo O2 Czech Republic.
Akcie ČRAmerické akcieExpertní tržní výhledyInvestiční strategieKoronavirusMedvědí trhPanika na trzíchRozhovorSvětové akcieWOOD & Company
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika