Ropné firmě Saudi Aramco se loni propadl zisk o 44 %

Saúdskoarabské ropné firmě Saudi Aramco loni klesl čistý zisk o 44,4 % na 183,76 miliardy rijálů (1,073 bilionu Kč). Hospodaření za rok 2020 ovlivnil propad cen ropy na historická minima způsobený poklesem poptávky po surovině kvůli pandemii a omezení cestování.
Navzdory propadu příjmů hodlá Saudi Aramco vyplatit na dividendě 75 miliard dolarů kvůli závazkům, které společnost přijala vůči akcionářům v rámci primární veřejné nabídky (IPO). Výplata dividendy je důležitá zejména pro vládu Saúdské Arábie, která vlastní více než 98 % společnosti.
Politika společnosti Saudi Aramco vyplácet dividendy výrazně vyšší než volné peněžní toky (FCF) je v ostrém kontrastu s jinými ropnými giganty, které výplaty dividend snížily. Nejhorší výsledky za několik posledních let za rok 2020 vykázaly také společnosti Royal Dutch Shell a BP. Americký ExxonMobil vykázal ztrátu poprvé v historii.
Šéf společnosti Aramco Amín Násir v neděli poukázal na známky ožívání poptávky po ropě v Asii i dalších částech světa. "Čína je velmi blízko úrovní z doby před pandemií," upozornil. Předpověděl, že díky očkování proti covidu-19 se bude zvyšovat rovněž poptávka v Evropě a Spojených státech.
Společnost Saudi Aramco nicméně snížila své letošní investiční plány na zhruba 35 miliard dolarů z dříve předpokládaných 40 až 45 miliard dolarů. I tak by se ale investice podniku měly zvýšit oproti loňskému roku, kdy činily 27 miliard dolarů.
Firma v neděli rovněž uvedla, že její prioritou v příštích desetiletích zůstanou dodávky do Číny. Saúdská Arábie v loňském roce vystřídala Rusko na pozici největšího dodavatele ropy na čínský trh.
Saudi Aramco je největším producentem ropy na světě a na globální produkci se podílí asi deseti procenty. Společnost v prosinci 2019 vstoupila na burzu v Rijádu a stala se prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota překonala dva biliony dolarů. Primární veřejná nabídka akcií byla v té době největší na světě.
Zdroj: ČTK