Vladimír Vávra (WOOD & Company): Vyšší úrokové sazby jsou obecně alternativou sázky na akcie, očekávání trhu se posouvají
Pondělní dopoledne patří na Investičním webu expertním tržním výhledům. Tentokrát s Vladimírem Vávrou, makléřem z WOOD & Company, a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy, a to přímo v chatu na YouTube nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- V únoru akciový trh zatím vrací lednové zisky. Na trh dorazila makrodata, která podporují scénář delšího období vyšších sazeb centrálních bank. Obavy z recese ustupují.
- Index S&P 500 je mezi klouzavými průměry, tento týden bude důležité, zda se udrží nad tím 200denním.
- Vyšší úrokové sazby jsou obecně alternativou sázky na akcie. Krátkodobé cenné papíry vlády USA vynášejí nad 5 % za rok.
- Výsledková sezóna v USA je u konce. Bez ropného sektoru zisky firem klesly meziročně o 5 %, celkově pak o procento.
- Západoevropské banky obecně těží z očekávání růstu sazeb. Erste má silné aktivity ve východní a střední Evropě, to ji může lehce brzdit. Akcie Erste i Komerční banky jsou stále spíše vhodné k nákupu, mají ale za sebou poměrně silný růst, a tak může mít smysl počkat na korekci.
- Vávra: Pokud jde o čínské akcie, na trhu jsou nepochybně levné tituly a otevírání ekonomiky nabídne příležitosti, velkým rizikem ale zůstává (geo)politika.
Aktuality
dnes | 14:32