US MARKETOtevírá za: 15 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: Není to už vlastně nuda?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou osm kalendářních měsíců, ve kterých vždy uzavřel se změnou větší než 4 %. Od začátku února zatím ztrácí bezmála 3 %, a tak má ještě šanci stihnout devátý výrazný posun v řadě. Zároveň je ale trh na úrovni, na kterou z historických maxim klesl již loni v květnu a od dubna 2022 se drží zhruba v pásmu 3 500 až 4 300 bodů. To vlastně není až taková divočina, jak by se mohlo zdát.

Zkrácený obchodní týden v USA proběhl poměrně jednoznačně. Index S&P 500 v pondělí uzavřel pod 4 000, ve čtvrtek zastavil čtyřdenní sérii ztrát mírným ziskem, v pátek ale potvrdil pokles pod 4 000 a uzavřel na týdenní bázi se ztrátou 2,67 %. Index S&P 500 je mezi klouzavými průměry a přiblížil se důležitému supportu na 3 900. Je ale stále v širším pásmu 3 900 až 4 200, a protože aktuálně není v trendu, v tomto rozpětí by mohl ještě nějakou dobu zůstat. Další slabost by jej mohla posunout až k lednovým minimům na 3 800.

S&P 500 - technická analýza 24. 2. 2023

Hranice podpory braly v posledních dnech postupně zasvé, ale stále jsou tu 200denní klouzavý průměr. A kdyby ten selhal, býci si mohou vzít k ruce třeba nějakou Fibonacciho úroveň.

S&P 500 a hranice podpory

A také je tu linie, která dlouho fungovala jako překážka pro růst cen akcií. Nyní bude zajímavé, zda pod ni index S&P 500 hladce sklouzne, nebo zafunguje jako support.

S&P 500 a technické linie

Špatná výkonnost akcií není v únoru (a zejména v jeho druhé polovině) ničím výjimečným. Naopak, odpovídá to dlouhodobým sezónním patternům. Březen klepe na dveře a historicky v něm trh bývá silnější než v únoru (v grafu jsou data pro index Dow, nicméně S&P 500 se svým vývojem v dlouhodobém horizontu až tak neliší).

Dow - průměrná měsíční výkonnost

Rozdíl mezi ziskovým výnosem (obrácenou hodnotou P/E) indexu S&P 500 a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se pohybuje okolo 1,6 procentního bodu. To je nejméně od roku 2007. Když je rozdíl tak malý, historicky to "slibuje" horší výkonnost akcií. Vyšší výnosy státních bondů ostatně "dělají neplechu" také v ocenění akcií - třeba dividendy v rámci S&P 500 ve srovnání s výnosy dluhopisů nepůsobí příliš atraktivně.

Rozdíl mezi ziskovým výnosem S&P 500 a výnosem 10letých vládních bondů USA

Nadále platí, že když se daří americkým akciím, ztrácí dolar. Aktuálně naopak americká měna posiluje a akcie odevzdávají zisky z předchozích mnoha týdnů.

Index amerického dolaru

A obojí zpravidla reaguje na to, jak se vyvíjí inflace a jak (ne)odhodlaně působí představitelé Fedu, když hovoří o dalším vývoji měnové politiky. Na jakou úroveň nakonec dosáhne základní sazba centrální banky? A jak dlouho na této úrovni vydrží? Otázky doslova za biliony dolarů.

Fed - základní úroková sazba

To vše přitom v době, kdy mezi americkými drobnými investory (podle průzkumu AAII) již pár týdnů (mírně) převažují býci.

S&P 500 a průzkum AAII
Index S&P 500 přešlapuje na místě, býkům se to ale nelíbí

Index S&P 500 přešlapuje na místě, býkům se to ale nelíbí

Zdroj: @Honeystocks1, Chartoftheday.com, Carson Group, AAII, @TheeDisruptor, @gregrieben

Americké akcieBurzovní almanachDow JonesS&P 500Sezónnost trhůTechnická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa