Pavel Kohout (ALGORITHMIC SICAV): Akciové trhy se navzdory krizím zatím vždy dokázaly posunout na nová maxima. Akcie nemusejí být levné, aby investorům vydělávaly
Pondělní dopoledne patří na Investičním webu expertním tržním výhledům. Tentokrát s ekonomem a spoluzakladatelem fondu QUANT Pavlem Kohoutem, který stojí také za fondy ALGORITHMIC SICAV, a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy, a to přímo v chatu na YouTube nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Kohout: Víkendový útok Íránu na Izrael dopadl relativně nejlépe, jak mohl. Obecně "bezpečným přístavem" při zvýšeném geopolitickém riziku je krátkodobě hotovost, dlouhodobě ale podléhá inflaci.
- Kohout: Akcie samozřejmě nejsou levné, ale to neznamená, že nemohou dále zdražovat.
- Kohout: Americký akciový trh od 50. let roste zhruba obdobným tempem jako peněžní zásoba M2 bez krátkodobých depozit. Ta dosáhla vrcholu v dubnu 2022, akciový trh ale začal již koncem toho roku opět růst. Pesimismu v té době již bylo dost.
- Kohout: Rozdíl mezi rokem 2000 a 2024, pokud jde o technologický sektor, je v tom, že v současnosti jde z velké části o zavedené a především ziskové společnosti.
- Kohout: Tradingu se nevěnujeme. Ziskové každodenní obchodování je v podstatě rarita.
- Kohout: Prosperita americké ekonomiky se jen tak neztratí, USA mají velký potenciál zejména v oblasti inovací a výzkumu a vývoje.
- Kohout: Makroekonomické procesy trvají dlouho. Například na takzvanou Fialovu inflaci zadělala již Babišova vláda. V současnosti inflace jednoznačně ustupuje. Měli jsme sice jednu z nejvyšších inflací v Evropě, ale nemyslím si, že mohla ČNB něco dělat výrazně jinak a lépe.
- Kohout: Umělá inteligence v rámci investování bude mít význam v tom, že nebude ovlivněna emocemi. Na rozdíl od dosud běžných algoritmů zvládne analyzovat i nestrukturovaná data.