Konec QE neznamená akciový armageddon
Blížící se konec kvantitativního uvolňování nechává Davida Navrátila z České spořitelny chladným. Podle něj by se neměli akcioví investoři bát dramatického propadu cen. Z pohledu dlouhodobého investora propad nebude podstatný ani opodstatněný. Daleko větší dopad bude mít konec politiky levných peněz na dluhopisy. Jak tedy v tuto chvíli rozložit investiční portfolio?
David Navrátil k tomuto tématu nedávno publikoval následující text:
Oběd zadarmo neexistuje aneb Jak pumpování likvidity vysává likviditu
Jaké jsou nezamýšlené důsledky kvantitativního uvolňování? Dost možná jen odsouvá řešení problémů.
Co vlastně v rámci kvantitativního uvolňování Fed dělá? Řekne bankám: "Hele, já od vás koupím dluhopisy (státní, hypotéční)." Pokud je cílem centrální banky dostat do finančního systému dostatek likvidity, tak to vypadá jako docela dobrý nápad. Stahování dluhopisů z trhu způsobuje, že se stávají vzácnějšími a klesají jejich výnosy. Nižší výnosy se odrážejí v nižších sazbách za úvěry, domácnosti refinancováním mohou snížit své úrokové náklady.
Avšak každý čin má vedle zamýšlených důsledků i ty nezamýšlené. Jaký může být nezamýšlený důsledek kvantitativního uvolňování (QE)? V září 2012 vydal William White pod záštitou Fedu obsáhlejší práci na toto téma. Napsal, že QE "vede ke špatné alokaci investic, ohrožuje zdraví finančních institucí a fungování finančního trhu, omezuje ‚nezávislou‘ snahu centrálních bank o cenovou stabilitu, motivuje vládu, aby odsouvala řešení dluhových problémů, a redistribuuje bohatství a příjmy."
Dluhopisy jako zástava
Nicméně i White upozornil, že QE v čase spuštění mělo pozitivní efekty. Stále je ovšem potřeba mít na paměti i negativní efekty. Ty se navíc mnohdy projevují až se zpožděním.
V květnu vydal Wall Street Journal článek Andyho Kesslera. Ten správně upozorňuje na to, že dluhopisy neslouží jen jako investice, ale také jako zástava v takzvaných repo obchodech. Repo není nic jiného než výměna peněz za zástavu, kde zástavou jsou dluhopisy (až půjčku splatím, dostanu dluhopisy zpět).
Objem dluhopisů na takzvaném sekundárním trhu ovšem klesá kvůli nákupům ze strany centrální banky a kvůli přísnější regulaci finančních institucí, která je nutí držet více likvidních (státních) dluhopisů. Nižší objem znamená méně dluhopisů pro repo obchody, a tedy horší přístup k likviditě.
Méně peněz kvůli QE
Jinými slovy, Fed dodává likviditu, ale důsledkem je i to, že likvidita klesá. V tomto případě není negativní dopad odsunut do dlouhodobějšího horizontu; je problémem tady a teď. A nejde o okrajový problém. Týká se celého takzvaného stínového bankovnictví (shadow banking), které před krizí bylo větší než "tradiční" bankovnictví. Mnoho firem, nejen z finančního sektoru, používá repo ke svému financování. Repo trh má objem čtyř bilionů dolarů.
Ne, to není důvod, aby QE okamžitě skončilo. Má své pozitivní důsledky. Je však nutné si uvědomit, že neexistuje nic jako oběd zadarmo. A Fed si to uvědomuje, proto "znervózňuje" trh úvahami, kdy že bude potřeba omezit, případně ukončit celý program.
Text je rozšířenou verzí sloupku napsaného pro Lidové noviny.