Optimismus z politiky centrálních bank táhl asijské trhy výše. Čínské akcie srazily obavy o ekonomický růst

Asijské akcie se většinou nadále obchodovaly na vlně přetrvávajícímu optimismu díky ujištění předních světových centrálních bank (Fedu, ECB a BoJ), že bude monetární stimulace ekonomik pokračovat.
MSCI Asia Pacific Index přidal v pátek 0,2 % na 135,39 bodu, za celý týden si připsal zisky 3,1 %. MSCI Emerging Markets Index rostl jen mírně (+0,1 %) poté, co ve čtvrtek zaznamenal největší vzestup za téměř 10 měsíců.
Honkongský Hang Seng ztratil 0,7 %, čímž umazal část čtvrtečních zisků, jež byly od ledna tohoto roku nejvyšší. Čínský Shanghai Composite poklesl o 0,5 %, přestože se mu ve čtvrtek podařilo dovršit největší dvoudenní zisky za posledních 18 měsíců. Jihokorejským a singapurským akciím se rovněž příliš nedařilo.
Čínský ministr financí Lou Ťi-wej ve Washingtonu na U.S.-China Strategic and Economic Dialogue (S&ED) prohlásil, že věří, že letos Čína dosáhne 7% míry ekonomického růstu (tedy níže než 7,5% vládní cíl pro rok 2013 z března). Poznamenal také, že by ani případný 6,5% růst nepovažoval za problém pro čínskou ekonomiku. Údaj o vývoji HDP, který má Čína zveřejnit v pondělí 15. července možná potvrdí očekávané zpomalení růstu v druhém čtvrtletí.
Australský S&P/ASX 200 Index přidal 0,6 % (za celý týden 3,2 % - tedy nejvíce od konce dubna). Japonský Nikkei 225 si připsal 0,23 %.
Úvěrová rizika v Asii (vyjma Japonska) klesla, což se projevilo ve snížení nákladů na pojištění korporátních i státních dluhopisů (CDS).
Zdroj: Bloomberg