Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Analytici z Bank of America Merrill Lynch nedávno přišli s grafem, který vyplavil do žil investorů pořádnou dávku adrenalinu. Akcie jsou na rekordech, důvěra obchodníků v další růst jejich cen ale prudce klesá. I když ne všichni táhnou za jeden provaz.
Američtí investoři z akciových fondů od začátku roku do prvního květnového týdne vybrali celkem 99 miliard dolarů, ačkoliv akcie během té doby neúnavně posunovaly svá historická maxima. Index S&P 500 za první čtyři měsíce roku připsal zhruba 1,3 % a na konci minulého týdne rostl již téměř o 3,3 %.
Nejmasivnějšímu odlivu kapitálu v letošním roce akciové fondy čelily právě začátkem května, kdy z nich investoři během jediného týdne vybrali 17,2 miliardy dolarů. O mnoho lépe na tom nejsou ani fondy investující do dluhopisů s vysokými výnosy, z nich investoři na začátku května během jednoho týdne vybrali 2,6 miliardy dolarů, což je mimochodem také nejvíce od začátku roku.
Poněkud neintuitivnímu grafu jsme se věnovali již dříve. "Robustní výkonnost indexu ale mohou udržovat nákupy suverénních fondů, penzijních fondů a centrálních bank, tedy investorů, jejichž obchody nejsou ve statistice pohybu peněz v akciových fondech zahrnuty. Přetrvávající nízké očekávané zisky z investování do dluhopisů zůstávají motorem dlouhodobé rotace do akcií," píše Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch.
Analytici z Bank of America Merrill Lynch v této souvislosti ze šuplíku vytáhli slovo, které trhy již nějakou dobu neviděly a na jehož existenci pomalu začaly zapomínat - korekce. Odliv investorů z akciových fondů od začátku roku nabírá na síle a podle analytiků nemůže zůstat na straně valuací bez odezvy.
A to není všechno. Další otazníky se nad více než šest let trvající akciovou rally objevily poté, co guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová začátkem května na konferenci pořádané Institutem pro nové ekonomické myšlení prohlásila, že jsou valuace amerických akcií celkově vysoké a na trhu jsou mnohá skrytá nebezpečí.
Ne všichni však mají z budoucnosti strach. Květnová zpráva švýcarské centrální banky (SNB) ukazuje, že zatímco američtí investoři se z akciového trhu stahují, SNB na něm naopak ve velkém nakupuje. Od třetího čtvrtletí 2013 se akciové portfolio švýcarské centrální banky v každém kvartálu zvětšilo maximálně o 1,6 miliardy USD, v letošním prvním čtvrtletí ale banka nakoupila akcie za téměř 11 miliard dolarů.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch