Zachrání padající trhy Čínská lidová banka? Sazby a povinné rezervy šly dolů
Čínská ekonomika zpomaluje a akciové domino z indexů světových burz padá. Co stálo za výprodeji několika posledních dní a co by mohla Čínská lidová banka udělat pro to, aby trhy přestaly oslabovat? To přišel do studia Investičního webu přiblížit Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. Než jsme video zpracovali, centrální bankéři v Číně se rozhoupali k akci.
Čína v úterý snížila jednoletou depozitní i zápůjční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů (na 1,75 %, respektive 4,60 %). Míru povinných minimálních rezerv snížila o 0,5 procentního bodu na 18 %.
"Krok Čínské lidové banky se částečně čekal, a to na úrovni povinných rezerv bank, snížení sazeb trh tolik neočekával. Reakce světových trhů by měla být pozitivní, přičemž během úterý již evropské trhy konsolidovaly po prudkých poklesech," uvedl Mokráš po oznámení posledních kroků čínské centrální banky. "Další hluboké propady v úvodu tohoto týdne, a zejména v úterý na trhu v Číně, byly již především reakcí na pasivitu čínských autorit."
"Čínská centrální banka se rozhodla přijít s klasickou akcí v době výprodejů na trzích a obav ze zpomalující ekonomiky, tedy s uvolněním měnové politiky, a to snížením sazeb o 25 bazických bodů (roční výpůjční na 4,60 % a roční depozitní na 1,75 %). Snížila rovněž požadavky na rezervy bank, aby rozpumpovala tvorbu úvěrů. Čína v posledních dnech zastavila intervence na akciovém trhu poté, co se ukázaly být neefektivní," doplnil k tomu stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar. "Zpráva, že Čína něco dělá proti propadu trhů a zpomalení ekonomiky, je to, na co se čekalo již o víkendu. Akce z Číny je větrem do plachet všemu, co v posledních dnech výrazně ztrácelo. Zda to bude stačit, se ale teprve uvidí."
Opatření čínských regulátorů mají podpořit ekonomický růst, který výrazně zpomaluje. Kvůli obavám z rychlého zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky v posledních dnech prudce oslabují akcie v Číně i jinde ve světě.
Centrální banka přistoupila ke snížení sazeb od loňského listopadu již popáté, naposledy tak učinila v červnu. Banka také snížila podíl povinných minimálních rezerv, a to o půl procentního bodu na 18 %. Tento krok má podpořit poskytování úvěrů.
Zásah centrální banky přichází po dvou dnech prudkého poklesu cen čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. V pondělí čínské akcie klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. V úterý ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.
Většina finančních analytiků snížení úroků očekávala kvůli posledním zprávám o poklesu vývozu, zpracovatelského sektoru a zhoršení dalších indikátorů.
"Čínská ekonomika je stále pod tlakem," uvedl Yao Wei z pařížské Société Générale. "Fiskální politika v Číně musí jít růstu naproti a měnová politika by jí v tom měla asistovat."
Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,4 %, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Vláda letos čeká dosažení stejného tempa jako loni, ekonomové však počítají s dalším zpomalením, většinou na zhruba sedm procent.
Timothy Moe z Goldman Sachs v pondělí uvedl, že ani opatření na úrovni měnové politiky nepomohou čínské ekonomice z fáze zpomalení. "Pevnou půdu pod nohama čínského hospodářství nelze očekávat dříve než v horizontu 6-8 týdnů," uvedl. "Měnová politika není kýženým řešením, může ale přinést dočasnou úlevu. Klíčová ale budou podzimní data z ekonomiky."
Z OBSAHU VIDEA
- Extrémní volatilita začala v Číně a přenesla se do Evropy a USA.
- Příčinou je obava ze zpomalení čínské ekonomiky, které m§že být výraznější, než naznačují oficiální statistiky.
- Zvýšení úrokových sazeb v USA má tradičně negativní vliv na rozvíjející se trhy.
- Prudkost výprodejů na rozvinutých akciových trzích je přehnaná.
Poznámka: Grafy ve videu jsou aktuální k úternímu dopoledni. Děkujeme za pochopení a přikládáme aktuální graf základní úrokové sazby v Číně.
Zdroj: Česká spořitelna, Bloomberg, Goldman Sachs, ČTK