Pražská burza pod tlakem: Vyplatí se vůbec investovat na českém akciovém trhu?

Pokusil jsem o srovnání výkonnosti českých akcií se zahraniční konkurencí. Dilema, zda investovat v České republice, nebo raději v zahraničí, musí řešit každý domácí investor. Investoři v poslední době pražskou burzu opouštějí, jak je vidět na objemu obchodů. Má tedy smysl riskovat peníze na malém českém rybníku?
Začněme výpočtem korelace českého trhu s těmi zahraničními.
Index PX má nejvyšší korelaci s německou burzou (za 250 dní k = 0,90). Se španělskými akciemi je to o něco méně (0,84). Je to však podstatně více než s ETF SPY, který kopíruje americký index S&P 500. Náš trh se tedy vyvíjí ruku v ruce s evropskými trhy. Vztah k trhu německému je pochopitelný vzhledem k tomu, jak je česká ekonomika závislá na té německé.
Následující grafy ukazují procentuální srovnání výkonnosti jednotlivých evropských trhů za několik uplynulých let. Ke srovnání jsem použil ETF Německa, Španělska, Rakouska, Itálie a Nizozemska. K nim jsem přidal index S&P 500 (SPY).
Při zahájení srovnání 6. března 2009, kdy začal býčí trh po předchozích prudkých propadech cen akcií v USA, by byla pražská burza pro investory velice výhodná do května 2010, tedy do první velké korekce na trzích. V tu dobu byla co do procentuálního zhodnocení na druhém místě za rakouskými akciemi. Pak se začala propadat. Tento propad trvá dodnes, kdy je ze zkoumaných ETF třetí nejhorší po Španělsku a Itálii.
Pokud za výchozí bod pro měření výkonnosti budeme považovat cenový vrchol v roce 2010, je výkonnost pražské burzy skutečně tristní. Po většinu času byla pražská burza nejhorší. Španělské a italské akcie se výrazně začaly propadat až v dubnu 2011. Pražská burza je celkově nejhorší společně se španělskými akciemi. Zatímco ETF SPY zajistil investorům za poslední dva roky zisk okolo 18 %, pražský PX je ve ztrátě zhruba 28 %.
Je BCPP oázou bezpečí v době velkých poklesů?
Jak vyplývá z následujícího obrázku, není. Srovnání výkonnosti akcií od okamžiku cenového vrcholu S&P 500 v roce 2007 do 1. ledna 2009 hovoří jasně: PX byl nejhorší ze všech srovnávaných ETF prakticky po celé jaro a část zimy 2008 (leden až červen 2008). Druhý nejhorší byl na konci října 2010, tedy po největších propadech trhů.
Z uvedených informací vyplývá, že světoví investoři skutečně nemají o pražskou burzu zájem, a to nejen v období poklesů trhů, ale ani v době, kdy trhy rostou. Jediné výraznější období, kdy investoři měli o pražské tituly zájem, bylo od března 2009 do dubna 2010.
Nevidím proto vůbec žádný důvod pro investování na pražské burze, snad s výjimkou toho, že se investoři mohou vyhnout kurzovým rizikům. Jsou zde totiž další negativa, jako jsou mizerná likvidita, nízká korelace s americkým trhem (nízká předvídatelnost), malý výběr titulů a vysoké poplatky za obchodování. Kladem některých českých akcií je vysoká dividenda, ale podobných titulů se najde dost i ve světě.
Přemýšlíte o investici do kvalitních českých akcií? Máme pro vás řešení s nejnižším poplatkem na trhu.
Aktuality
