Tomáš Vranka (XTB): Stane se Alphabet gigantem i v rámci cloudu?

Akciové portfolio Tomáše Vranky z XTB sledujeme na měsíční bázi. Které nejvýznamnější události je ovlivnily v uplynulém měsíci?
Srpen se na trzích nesl víceméně stále v prázdninovém režimu. Asi nejzajímavější událostí bylo setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Zasedání ovšem nepřineslo prakticky žádné nové podstatné informace a potvrdilo, že ke snížení současných úrokových sazeb v nejbližší době pravděpodobně nedojde. Trh kryptoměn zaznamenal po několika měsících mírné oslabení a bitcoin se obchoduje okolo hladiny 25 000 USD. Zajímavé zprávy přišly také z Číny, kde se objevují nové problémy v oblasti zadlužení některých developerů či finančních společností.
Z hlediska portfolia Tomáše Vranky je asi nejdůležitější událostí konference společnosti Apple. Ta v úterý 12. září předvede novou modelovou řadu telefonů iPhone. Ty jsou stále nejdůležitějším produktem společnosti a tvoří více než 50 % celkových tržeb. Jak se bude společnosti dařit v příštím roce, závisí z velké části na tom, jak se bude dařit novým iPhonům.
Zajímavé bylo i to, že akcie společnosti Walt Disney nadále klesaly. Jsou tak na nejnižší úrovni za posledních zhruba osm let.
"Po roce od posledního nákupu přidávám do svého portfolia další akcie společnosti Alphabet, pod kterou spadá Google," říká Tomáš Vranka z XTB. Společnost Alphabet se po většinu minulého roku obchodovala na velice zajímavých úrovních, protože akcie od svého vrcholu oslabily o zhruba 40 %. "V rámci tohoto poklesu jsem otevřel své první dva obchody, ke kterým nyní přidávám třetí. Přestože velkou část ztráty z loňského roku akcie smazaly, stále považuji současnou cenu za velice přijatelnou při dlouhodobém držení," doplňuje Vranka.
Google prakticky veškerý svůj zisk generoval na reklamě. Tu provozuje prostřednictvím svých platforem, kterých má velké množství. Lze zmínit samotné vyhledávání, ale také služby, jako jsou Mapy Google, Android, Gmail, obchod Play, YouTube nebo Fotky Google. Všechny tyto služby spadají pod společnost Alphabet a poskytují jí velice široké možnosti monetizace. V některých oblastech je společnost již hojně využívá, v jiných zatím ne.
"Google však kromě reklamy proniká i do dalších segmentů. Mezi ně lze zařadit cloud. V této oblasti je Google třetím největším hráčem po Amazonu a Microsoftu," upozorňuje analytik z XTB. Alphabet investoval do cloudu desítky miliard dolarů, ale tento segment zatím po mnoho let generoval ztrátu, protože vybudování infrastruktury vyžadovalo vysoké investice. To se však změnilo v posledních dvou čtvrtletích, kdy se společnost postupně dostává do zisku. Cloud je tedy segment, který téměř jistě přinese společnosti Alphabet za několik let miliardové zisky.
Vedle toho má Google ambice také v oblastech fintechu, autonomních systémů nebo zdravotnictví. Zejména poslední jmenovaná oblast je velice zajímavá, protože je dostatečně rozsáhlá a Google má ambice zde prorazit hned několika způsoby – prostřednictvím nositelné elektroniky, vývoje léků nebo prací na databázových systémech, které by mohly zefektivnit zdravotnictví.
Podrobnější informace k uvedeným tématům naleznete ve videu ZDE.