Pilulka za první pololetí vykázala tržby 1,12 miliardy Kč, na úrovni EBITDA reportovala ztrátu 34,6 milionu Kč

Společnost Pilulka Lékárny dosáhla v prvním pololetí 2023 tržeb 1,12 miliardy korun. Partnerské lékárny pod značkou Pilulka přidaly dalších 500 milionů korun. Největší měrou se na tržbách skupiny podílel stejně jako v předchozích letech tuzemský on-line kanál s podílem více než 50 %. Za loňské první pololetí vykázala skupina tržby 1,3 miliardy korun. Na úrovni EBITDA společnost reportovala ztrátu 34,6 milionu korun (za celý rok 2022 výsledek -0,8 milionu korun).
Firma uvedla, že za celý letošní rok očekává tržby 2,2 miliardy korun (meziročně asi -10 %). Tento vývoj je podle vedení společnosti v souladu s pokračujícím slábnutím celého e-commerce trhu, kdy podle dat srovnávače Heureka došlo v ČR k meziročnímu poklesu o více než 10 %.
Pilulka zveřejnila i podrobnější rozpis tržeb a EBITDA podle jednotlivých zemí. Čísla ukazují, že více než dvě třetiny ztráty pochází z expanze na nové trhy, negativní je ale zejména ztráta na českém trhu, kde v roce 2022 společnost dosáhla kladného výsledku 31 milionů korun. Navíc management v květnovém výhledu uvedl, že v tuzemsku očekává za celý letošní rok kladný výsledek EBITDA 27 milionů korun.
"Výhled tržeb za celý rok 2023 ve výši 2,2 miliardy korun je pod naším odhadem, který počítal s meziročně stabilními tržbami na úrovni 2,48 miliardy korun. Rozpis tržeb ukazuje také prodeje na nových trzích v Maďarsku a Rakousku, kde jsme odhadovali o něco rychlejší rozjezd. Údaje zahrnují rovněž výsledky již ukončeného podnikání v Rumunsku (od července)," napsal analytik Jan Šafránek z České spořitelny.
"EBITDA za první polovinu roku naznačuje, že k dosažení kladného výsledku za celý rok, jak jsme předpokládali, patrně nedojde, pokud se v druhé polovině roku výrazně nezlepší ziskovost. Společnost uvedla, že z nákladových úspor oznámených v červnu očekává úsporu 10 milionů korun do konce roku 2023 a v příštím roce očekává úspory v řádu desítek milionů korun. V příštím roce se chce firma soustředit především na provozní efektivitu a ziskovost. Společnost v tiskové zprávě k výsledkům komentuje negativní EBITDA na jádrových trzích v Česku a na Slovensku jako důsledek především makroekonomických faktorů a ukončení spolupráce s poskytovatelem benefitních programů Benefit Plus. Firma dříve uváděla, že odhaduje negativní dopad ukončení spolupráce do on-line tržeb v ČR mezi 10 a 15 %," uvedl dále Šafránek.
"Zveřejněná čísla vyznívají celkově negativně, tržby i provozní zisk za celý rok 2023 pravděpodobně zůstanou znatelně pod našimi odhady. Na základě předchozích vyjádření managementu firmy jsme očekávali lepší vývoj na úrovni celkových tržeb, kdy byl indikován lepší růst firemních tržeb než u celého e-commerce trhu. Nyní je výhled na vývoj tržeb na úrovni celkového trhu, který oslabuje kolem 10 %. Za první pololetí jsme odhadovali rovněž vyšší tržby na nových trzích v Rakousku a Maďarsku. Firma v prvním pololetí vygenerovala na své poměry výraznou ztrátu na úrovni EBITDA, kde je pro nás negativním překvapením zejména ztráta na jádrovém trhu v Česku. Přestože bychom u provozního zisku v druhé polovině roku očekávali lepší vývoj s ukončením ztrátových aktivit v Rumunsku a nákladovými úsporami po výraznějším snížení počtu zaměstnanců, k provozní ziskovosti za celý rok to patrně nebude stačit. Odhadujeme, že trh bude reagovat na výsledky negativně," dodal Jan Šafránek.
Zdroj: Pilulka Lékárny, Česká spořitelna