Trump odložil o 90 dní obnovení vysokých amerických cel na čínské zboží
Americký prezident Donald Trump v pondělí odložil o dalších 90 dní obnovení vysokých amerických cel na dovoz čínského zboží, informoval zdroj z Bílého domu. Cla měla začít platit znovu v úterý, ale Trump ještě před půlnocí podepsal výkonný příkaz, kterým prodloužil lhůtu do poloviny listopadu. Krok byl očekávaným výsledkem posledního kola obchodních jednání mezi USA a Čínou, které proběhlo koncem července ve Stockholmu.
Bez prodloužení by se cla vrátila na úroveň z dubna, kdy obchodní válka mezi oběma zeměmi vrcholila. Tehdy USA uvalily plošná cla 145 % na čínský dovoz a Čína odpověděla 125% cly na americké zboží. V květnu se však obě strany dohodly na jejich částečném zmírnění, USA snížily sazbu na 30 % a Čína na 10 %.
Pondělní rozhodnutí je dalším příkladem nečekaných změn v Trumpově obchodní politice, kdy cla často zaváděl, upravoval nebo odkládal s minimálním předstihem. Podobně v dubnu oznámená "reciproční cla" byla několikrát pozastavena a odložena, než vstoupila v pozměněné podobě v platnost minulý týden.
Trump v neděli vyzval Čínu, aby "rychle zčtyřnásobila" nákupy americké sóji, což podle něj pomůže výrazně snížit obchodní deficit USA s Čínou. Ceny sóji v Chicagu v pondělí vzrostly, ale nebylo jasné, zda Peking na tuto výzvu zareaguje zvýšením objednávek.
Zdroj: CNBC