Kašlete na šiřitele strachu, akciová apokalypsa je mýtus

John Hussman, jeden z největších akciových medvědů, investory dlouhodobě varuje před propadem burz a novou ztracenou akciovou dekádou. Jakýkoli ukazatel, na který se podívá, podle něj věstí hluboký medvědí trend, ne-li rovnou implozi trhu. Jenže zatímco Hussman a jemu podobní predikují akciovou apokalypsu již přes deset let, trh stále míří vzhůru.
Hussman o propadu akciového trhu o minimálně 50 % mluvil již v létě 2013. Svými katastrofickými predikcemi si nepochybně získává řadu příznivců, akcie na to ale příliš nehledí. Index S&P 500 od léta 2013 zpevnil o více než 230 %, tedy roste průměrným ročním tempem okolo 13 %.
Akcie samozřejmě během deseti let prodělaly i propady, během pandemie jejich ceny spadly o třetinu a loni se S&P 500 sesunul o čtvrtinu, i tak ale pro ně byla uplynulá dekáda famózní. Hussman si nicméně jede stále svou, v polovině října například prohlásil, že americký akciový trh se může sesunout o 63 %.
"Na trzích se samozřejmě může stát cokoli, podobně apokalyptickým předpovědím však s velkou mírou pravděpodobnosti nevěří ani ti, kdo je šíří. Vnímám podobné predikce jen jako marketingový tah. Stačí totiž, abyste se jednou trefili, a média z vás udělají celebritu, nehledě na to, že jste předtím deset nebo klidně i dvacet let šířili bludy," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management. Jak přitom ukazuje následující tabulka, šance, že se s predikcí propadu cen na burzách strefíte, není úplně malá. Ačkoli totiž akciový trh po většinu času roste, někdy samozřejmě také klesá.
Podobně jako John Hussman se snaží predikcemi nástupu medvědího trendu zaujmout i Michael Burry, který se proslavil sázkou na hypotéční krizi z roku 2007. Před 15 lety Burry díky spekulaci na pokles vydělal sobě asi 100 milionů dolarů a klientům dalších 700 milionů dolarů, od té doby ale s trochou nadsázky více straší, než vydělává.
"Každý růst je někdy přerušen poklesem, dlouhodobé trendy jsou ovšem jasné. V desetiletém horizontu index S&P 500 od roku 1950 zaznamenal záporný výnos jen ve zhruba 3 % případů, v průměru vykazuje roční růst přes 10 %. Ti, kdo každý rok predikují propad, se jednoho dne strefí, o tom není pochyb. To však neznamená, že mají ve svých predikcích pravdu. Když trh spadne o 50 %, může vám to být vlastně tak trochu jedno, když předtím vyskočil o 200 %," dodává Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense
Aktuality
