Výrobci bezpilotních letounů Primoco loni vystřelily tržby o bezmála 580 %. Firma čeká další růst poptávky a plánuje novou výrobní halu
Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV oznámil, že v roce 2023 dosáhl tržeb 598,1 milionu Kč, o rok dříve výnosy činily jen 103,2 milionu Kč. Meziročně se tak výsledek zlepšil o 579,6 %. Společnost vyrobila a dodala 33 letounů, takřka trojnásobek oproti roku 2022. Firma uvedla, že roli v nárůstu poptávky hrají válečný konflikt na Ukrajině a geopolitické nejistoty v dalších oblastech, jež zvyšují výdaje na obranu. V letošním roce firma očekává další výrazný nárůst hospodářských výsledků.
"S ohledem na pokročilou fázi jednání o dalších zakázkách na několik desítek letounů jsme vytvořili podmínky pro další růst výroby," uvedl v dopise akcionářům generální ředitel a majoritní akcionář Primoco UAV Ladislav Semetkovský. Celkem už firma vyrobila více než 150 strojů, které nalétávají stovky hodin měsíčně během skutečných průzkumných bojových operací i civilních misí nejrůznějšího charakteru.
Čistý zisk společnosti loni dosáhl 189,91 milionu Kč po 29,81 milionu Kč v roce 2022 a provozní výsledek EBITDA dosáhl 241,12 milionu Kč po 29,81 milionu Kč o rok dříve. EBITDA marže loni dosáhla 40 %.
Firma rovněž potvrdila záměr přejít v nejbližším období na hlavní trh pražské burzy a záměr zvýšit podíl volně obchodovaných akcií z 18 % postupně až na cílových 25 %. Semetkovský uvedl, že prospekt akcií Primoca pro hlavní trh pražské burzy teď schvaluje ČNB a vstup na tento trh se očekává v jednotkách týdnů.
Jednou z výhod vstupu na primární trh pražské burzy je podle generálního ředitele i možnost zavést v řádu let duální listing akcií na jedné z burz v západní Evropě, který by přinesl dodatečnou likviditu obchodování. Semetkovský zmínil konkrétně Frankfurt nad Mohanem a Londýn jako možné trhy pro listing. Současně ale šéf firmy zopakoval, že se ve střednědobém horizontu neplánuje zbavovat svého majoritního podílu ve společnosti.
Pokračuje i příprava projektové dokumentace pro revitalizaci areálu letiště Písek-Krašovice. Projekt kromě nové montážní haly zahrnuje rovněž výstavbu řídicího střediska pro provoz letounů Primoco UAV po celém světě, moderní výcvikové centrum pilotů či výzkumné oddělení pro vývoj a testování nových technologií. Celková plánovaná investice činí zhruba 750 milionů korun. Zahájení řízení o udělení stavebního povolení očekává společnost v tomto roce, samotná výstavba by měla následovat v roce 2026.
"Od roku 2027 očekáváme postupný přechod Primoco UAV do nových prostor a navýšení celkové kapacity dodávek až na 250 strojů ročně, tedy na více než trojnásobek současného stavu. Kromě rozšíření tuzemských výrobních kapacit pracujeme také na projektu sekundární výroby One 150 v zahraničí," napsala společnost. Zahraniční závod by mohl vzniknout v Kazachstánu nebo v Uzbekistánu a tamní aktivity by nezahrnovaly celou výrobu, ale spíše kompletaci letadel, přičemž některé komplikovanější části letadel by se do závodu dovážely z Česka. Primoco chce učinit rozhodnutí o zahraničním závodu do léta, význam vidí především v rychlejším získání nové výrobní základny a v diverzifikaci výroby.
"Informace hodnotíme pozitivně díky možnosti duálního listingu akcií a díky plánu na druhý výrobní závod ve střední Asii, který naznačuje potenciální zakázky v regionu," napsal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
Loni v létě společnost oznámila spolupráci s evropským výrobcem letecké techniky Airbus na bezpilotních leteckých systémech. V červnu firma podepsala memorandum se společností Airbus Defence and Space a její dceřinou společností Airbus DS Airborne Solutions. "V prosinci 2023 byla dohoda rozšířena o smlouvu o obchodním zastoupení, která pro Primoco otevírá příležitosti oslovovat klienty společnosti Airbus Defence," uvedl také Semetkovský.
Akcie Primoco UAV na trhu START loni zpevnily o zhruba 120 %, od vstupu na burzu již posílily přibližně o 260 %.
Zdroj: Primoco UAV, Česká spořitelna, ČTK