Historie je neúprosná: Kdo prodává akcie v panice, přichází o dlouhodobé výnosy
Americký akciový index již napravil ztráty z pondělí 5. srpna. Stále je sice v krátkodobém sestupném trendu, ten dlouhodobý je nicméně nadále růstový. Výprodeje z minulého týdne tak připomněly (bez ohledu na to, jaký bude další vývoj) jednu z nejdůležitějších pouček pro dlouhodobé investory: Prodávat v panice se nevyplácí.
Podívejme se třeba na uplynulých dvacet let. Pokud jste prodali celou svou pozici v amerických akciích (index S&P 500) pokaždé, když za den klesl o 2 % a více, a nakoupili až po dvou týdnech (tedy v době, kdy se situace již alespoň krátkodobě jevila jasnější), přišli jste o třetinu celkového zhodnocení indexu za tu dobu. Nejvíce růstové dny velice často přicházejí v obdobích výrazných poklesů. Vaše investiční výsledky zkrátka silně závisejí na tom, jak se chováte v době, kdy trh panikaří.
Teď pár grafů k tomu, že 3% propad z 5. srpna odstartoval vysoce nadprůměrný růst z lokálního dna. Za šest obchodních dnů index S&P 500 vzrostl o 4,8 %. To je nejlepší šestidenní výkon od přelomu října a listopadu 2023 (tehdy +6,0 %). Index nyní na cestě vzhůru čekají rezistence na sestupné trendové linii a 50denním klouzavém průměru (stejně jako v listopadu 2023). A mimochodem, za poslední čtyři růstové seance index přidal 4,52 %, také nejvíce za čtyři dny od loňského listopadu.
V úterý 13. srpna index S&P 500 přidal vysoce nadprůměrných 1,68 % a převaha posilujících titulů nad těmi zlevňujícími byla téměř 6 ku 1. Po odrazu ode dna 6. srpna nicméně výkon indexu překonává stále menší část jednotlivých akcií, naposledy pouze 28,6 %. Z toho je zřejmé, že růst trhu opět ve větší míře "odpracovávají" největší společnosti.
I po výrazném poklesu z červencového maxima ale index S&P 500 zůstává z dlouhodobějšího hlediska ve "zdravém" býčím trendu. Je vysoko nad 200denním průměrem a totéž platí o více než dvou třetinách zahrnutých titulů.
Zdroj: Ritholtz Wealth Management, CappThesis, Optuma, Fidelity Investments