S&P 500 pod technickou lupou: Co si vzít z prvních hodin po oznámeném snížení sazeb?
Americký akciový index uzavřel živou středeční seanci 0,29 % v minusu, když během dne po oznámení snížení sazeb Fedu o půl procentního bodu přidával procento a opět posunul intradenní historické maximum. Graf indexu po druhém pokusu o vylepšení rekordu minimálně krátkodobě nepůsobí dvakrát optimisticky.
Index S&P 500 útočil na osmý růstový den v řadě, v závěru středeční seance ale spadl do záporu. Při třetím "pobytu" na rekordních úrovních je technický obrázek slabší, RSI se ani neblíží překoupené úrovni a neroste.
Středeční svíčka navíc může být takzvanou padající hvězdou (shooting star). Tyto svíčky mají malé "tělo" a velice dlouhý "knot". Když je svíčka červená, jde o poměrně silný prodejní signál. Čtvrteční vývoj buď potvrdí, nebo vyvrátí medvědí vyznění závěru středečního obchodování.
Středa byla opravdu výživná. Index S&P 500 nadprůměrně rostl i klesal, nicméně průběh takzvaného Fed Day s tiskovou konferencí Jeromea Powella poměrně přesně odpovídal průměru.
Na 65minutovém grafu (nehledejte v tom žádná kouzla a manipulace, prostě 6 svíček na obchodní den) je ale vidět, že S&P 500 navzdory závěrečnému výprodeji neklesl ani pod 5denní průměr.
Po 50bodovém snížení sazeb Fedu index S&P 500 nakonec klesl. Na denním grafu se odrazil od úrovně historického maxima dolů již podruhé tento týden a momentum na trhu není pozitivní (RSI). Nepůsobí to tedy tak, že by býci měli nějak výrazněji "nabito" před závěrem týdne. Pozor, 20. září rozhodne o měnové politice Bank of Japan (a pamatujeme si, co se dělo na začátku srpna) a na americkém trhu proběhne triple witching (poslední hodina seance každý třetí pátek v březnu, červnu, září a prosinci, kdy zároveň dochází k vypořádání kontraktů na futures na indexy, akciové opce a opce na indexy; zpravidla jde o velice volatilní hodinu obchodování). Takže o kurzotvorné momenty nebude ve zbytku týdne nouze. A mimochodem, evropské obchodování i trh s americkými futures ve čtvrtek dopoledne naznačovaly, že investoři po zakolísání opět nastupují na nákupní stranu trhu.
A pokud jde o samotný cyklus uvolňování měnové politiky Fedu, Grant Hawkridge z All Star Charts připomíná, že šest měsíců po prvním snížení sazeb Fedu na tom byl index S&P 500 v posledních pěti cyklech vždy lépe, když centrální banka otočila kormidlem pouze o 25 bazických bodů.
A ceny akci se vyvíjely výrazně stabilněji v případech, kdy Fed uvolňoval měnovou politiku pozvolna. Je to logické, prudké uvolňování měnové politiky bylo zpravidla vynuceno zásadními problémy v ekonomice, na které trh reagoval. V současnosti se zdá, že Fed srazil sazby o 50 bazických bodů spíše lehce "preventivně". Uvidíme, co to udělá.
Zdroj: TrendSpider, @HostileCharts, Bespoke Investment Group, All Star Charts