Pátý blok v Dukovanech se bude financovat jinak než předchozí jaderné zdroje, říká finanční ředitel ČEZ Martin Novák
V úterý ráno zveřejnila své hospodářské výsledky společnost ČEZ. Jaký čistý zisk oznámila? Proč změnila výhled hospodaření na celý rok? Více v rozhovoru s finančním ředitelem firmy Martinem Novákem.
Co zaznělo:
- K růstu EBITDA pozitivně přispělo zrušení odvodů z nadměrných tržeb (bezmála +9 miliard Kč), opačným směrem působily například menší zisk z tradingu nebo pokles těžby uhlí. Na čistý (a očištěný čistý) zisk doléhá mimo jiné pokračující windfall tax. O té se sice debatuje, rozhodnutí o jakékoli její případné změně je ale na Poslanecké sněmovně jako zákonodárci.
- Výhled na rok 2024 byl navýšen jak na rovině EBITDA, tak čistého zisku. Hlavním faktorem je nadále vývoj cen elektřiny. V tomto směru se ČEZ standardně zajišťuje předprodáváním elektřiny, na rok 2025 má již prodaných zhruba 80 % očekávané produkce.
- Aktuálně má ČEZ naplánovaných několik dalších projektů výstavby obnovitelných zdrojů energie. Podle Nováka je výhodou těchto zdrojů jejich škálovatelnost (lze postavit třeba i menší část solárního nebo větrného parku a začít vyrábět, to u výroby z fosilních zdrojů nebo z jádra možné není).
- Pátý výrobní blok v Dukovanech má být budován s pomocí návratné finanční výpomoci (půjčka, která se začne úročit a splácet až po spuštění výroby v bloku, jež bude mít stanovenou výkupní cenu), a projekt by tak neměl mít zásadní přímý dopad na hospodaření ČEZ.
Aktuality
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31
12. 5. | 16:23