Leoš Jirman (EMUN): Akciový Trump efekt je pryč, zisky firem i tak mohou výrazně růst. Nesmí ale být každý den všechno jinak
Rekordní odliv kapitálu z amerických akciových trhů naznačuje, že mezi investory převažuje nejistota. Podle průzkumu Bank of America roste v portfoliích velkých fondů podíl hotovosti a peníze se přelévají hlavně do Evropy. Ti prozíravější se začali na evropské trhy přesouvat již na začátku roku a další se přidali poté, co viděli výsledky německých voleb a sledovali odblokování dluhové brzdy v zemi, říká Leoš Jirman z EMUN investiční společnosti. To, že jsou evropské trhy podhodnocené, by se podle něj ukázalo i bez zvolení Donalda Trumpa. Otázkou je, zda budou evropské firmy schopné více vydělávat, případně jak rychle. Proč korekce v USA nemusí být žádné drama? Porostou zisky amerických firem nadále rychleji než výsledky evropských společností? A kde jsou v současnosti zajímavé investiční příležitosti?
Co zaznělo:
- Poslední měsíce nepřinesly změny jen na akciových, ale i na měnových trzích. Po prvotním posílení amerického dolaru přišlo díky politickým změnám v Německu zpevnění eura.
- Nelze nyní odhadnout, zda se evropským firmám podaří růst tak, aby naplnily očekávání investorů. Bude záležet i na kapacitách.
- Pokud Donald Trump již nebude vyvolávat nejistotu - tedy když o něčem rozhodne, nebude to záhy měnit -, americké firmy se s tím vyrovnají a mohou investorům doručit dobré výsledky.
- Investoři se musejí řídit fundamenty, tedy makroekonomickými daty.
- Je potřeba se dívat i mimo veřejné akciové trhy. Zajímavé příležitosti jsou v rámci private equity a příslibem jsou rozsáhlé investice do digitální infrastruktury v USA i Evropě.