Barclays: S&P 500 letos nepředvede nic zajímavého, do konce roku přidá jen 2 %
Analytici z Barclays snížili výhled pro index S&P 500 na letošní rok z 6 600 na 5 900 bodů. Důvodem jsou dopady celních opatření a zhoršující se výsledky podnikatelských průzkumů. Základní scénář počítá s utlumením ekonomické aktivity, avšak bez plnohodnotné recese.
"V základním scénáři očekáváme negativní dopad cel (zvýšená cla na čínské zboží zůstanou v platnosti, ale nebudou dále eskalovat; recipročně uvalená cla vůči zbytku světa dosáhnou 5 %), což způsobí výrazné zpomalení ekonomické aktivity v USA, aniž by ale došlo k plnohodnotné recesi. Díky tomu se valuace mohou postupně zotavovat," uvedla Barclays.
Banka snížila základní odhad zisku na akcii firem z S&P 500 z 271 na 262 dolarů. Na něj aplikovala P/E 22,5. Tím došla k nové cílové hodnotě 5 900 bodů. Scénáři analytici přiřazují 60% pravděpodobnost.
Banka ale zároveň nastínila alternativní vývoj. V optimistickém scénáři, kterému přisuzuje 25% pravděpodobnost, prezident Trump pod tlakem politické a průmyslové opozice částečně ustoupí od cel, což povede ke zmírnění obchodního napětí a opětovnému testování historických maxim S&P 500 blízko 6 150 bodů.
Naopak v pesimistickém scénáři (15% pravděpodobnost) by zavedení cel vůči Kanadě, Mexiku a Číně mohlo výrazně zasáhnout firemní zisky, posunout americkou ekonomiku do recese a poslat S&P 500 do medvědího trendu s poklesem až na 4 400 bodů.
Barclays zvýšila hodnocení finančního sektoru z neutrálního na pozitivní s odkazem na atraktivní oceňování a silnou dynamiku zisků, a to navzdory makroekonomickým rizikům. "Finančním titulům by mohlo prospět přesunutí politické pozornosti z obchodní agendy k deregulaci," uvedli analytici.
Naopak hodnocení sektorů spotřebního zboží a průmyslu bylo sníženo z neutrálního na negativní. Barclays varuje před slabým spotřebitelským sentimentem, pomalejším růstem a vyšší inflací kvůli clům. "Průmyslové akcie se zdají být historicky drahé a zároveň vystavené vlivu změn v obchodní politice. To se propisuje do slabosti indexu nákupních manažerů ve výrobním sektoru," uzavřela banka.
Americké akcie výrazně posilovaly po zvolení Donalda Trumpa prezidentem díky vyhlídkám na opatření na podporu růstu včetně snížení daní a deregulace řady odvětví. Nálada na trhu ale prudce ochladla, když šéf Bílého domu začal vyhrožovat vysokými cly a některá z nich i uvedl v platnost. Teď se čeká na 2. duben, kdy by měl být oznámen nový balík cel.
Analytici v názoru na to, jak si letos americké akcie povedou, nejsou jednotní. Cílové hodnoty velkých investičních bank a společností pro S&P 500 se pohybují od 5 500 po 7 100 bodů. S&P 500 od začátku roku ztrácí asi procento a půl a je na 5 777 bodech. V příštích devíti měsících tak podle analytiků může oslabit o 5 %, ale i posílit téměř o 23 %.
Zdroj: Barclays