US MARKETOtevírá za: 16 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Nasdaq po výplachu: Největší otřes trhu od pandemie stál zatím 1,4 bilionu dolarů

Nový celní režim z dílny amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdě zasáhl americké technologické akcie a vystavil jim drsný účet. Kapitalizace indexu Nasdaq-100 ve čtvrtek spadla o 1,4 bilionu dolarů a za posledních šest týdnů klesl o více než 16 %. Ještě hůře si vedou cenné papíry firem z takzvané úžasné sedmičky, které ztrácejí 20 %. Cla ve výši až 54 % na dovoz z Číny a dalších klíčových zemí paralyzují dodavatelské řetězce firem jako Apple, NVIDIA nebo Amazon.

Trumpova nová cla dopadla na více než 180 zemí a teritorií. Klíčové technologické dodavatelské země jako Čína a Tchaj-wan čelí celním sazbám 54 % a 32 %, zatímco Vietnam a Indie nejméně 26 %. Tyto kroky výrazně ohrožují obchodní modely amerických gigantů jako Apple, NVIDIA, Broadcom nebo Amazon, které spoléhají na výrobu a montáž v jihovýchodní Asii.

Paul Stanley, investiční ředitel Granite Bay Wealth Management, situaci označil za "nejhorší možný scénář" pro technologický sektor. "Myslím, že jsme ještě neviděli konec výprodejů. Firmy budou pod tlakem, dokud se nezmění politika nebo nepřijde jasnější výhled," uvedl.

ixic
Případ Apple: Jak mohou na výrobce iPhonů dolehnout nová cla?

Případ Apple: Jak mohou na výrobce iPhonů dolehnout nová cla?

Výrazně utrpěl také polovodičový sektor, index čipových firem se propadl téměř o 10 %. Micron Technology a Microchip Technology ztratily 16-17 %, Broadcom necelých 11 % a NVIDIA 7,8 %. Amazon, který prodává řadu produktů z dovozu, oslabil o 9 %, čímž přišel o téměř 190 miliard dolarů a jeho tržní hodnota klesla pod dva biliony dolarů.

Softwarové firmy s menší expozicí vůči clům se držely lépe, například Microsoft a Workday zlevnily o 2-3 % a dopadly ve čtvrtek lépe než index S&P 500.

Nová celní politika přichází v době, kdy technologický sektor již trpí výběrem zisků, obavám z recese a nejistotě ohledně budoucích investic do umělé inteligence. Od únorového maxima ztratil Nasdaq-100 zhruba 16 % a zaostává za indexem S&P 500 o více než čtyři procentní body.

Wall Street se zároveň snaží pochopit Trumpovu vizi návratu výroby do USA. Například podle odhadů analytika Dana Ivese ze společnosti Wedbush by přesun pouhých 10 % dodavatelského řetězce Applu z Asie do USA trval tři roky a stál okolo 30 miliard dolarů. Takový krok by znamenal vážné narušení výroby a výrazné zdražení iPhonů.

Navzdory negativnímu sentimentu někteří investoři zůstávají optimističtí. Jason Britton, investiční ředitel Reflection Asset Management, uvedl, že čtvrteční propad vnímá jako nákupní příležitost. "Objevují se zajímavé příležitosti. Pokud má někdo investiční horizont delší než 12 měsíců, měl by nyní nakupovat," uvedl.

Zdroj: Bloomberg

Americké akcieKorekce na trzíchNasdaqPanika na trzích
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa