Americké akciové indexy v úterý uzavřely pod nulou, cenné papíry Palantiru ale v reakci na výsledky prudce zpevnily

Úterní obchodování s akciemi ve Spojených státech skončilo poklesem všech tří hlavních indexů. Investoři vyhodnocovali indexy nákupních manažerů ve službách a další sérii firemních hospodářských výsledků.
Index Dow klesl o 0,14 % na 44 111,74 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,49 % na 6 299,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,65 % na 20 916,55 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,88 % na 17,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi půl bazického bodu na 4,202 %.
Benchmarky klesly poté, co se mimo jiné ukázalo, že index nákupních manažerů ve službách od ISM se v červenci snížil. Právě pokles PMI na 50,1 bodu z červnových 50,8 bodu přispěl k obavám ze stagflace, které už na konci minulého týdne vyvolala data z trhu práce. Sektor služeb tvoří zhruba 70 % americké ekonomiky, takže jeho zpomalení může znamenat blížící se problémy. PMI ve službách od S&P Global naopak stoupl na 55,7 bodu z 52,9 bodu.
Akcie byly navíc zatíženy komentářem Donalda Trumpa, že brzy budou oznámena nová cla na čipy a léky. "Brzy oznámíme cla na čipy, protože chceme, aby se vyráběly ve Spojených státech," uvedl šéf Bílého domu.
Proti proudu v úterý šly akcie společnosti Palantir Technologies (+7,85 %). Firma po konci pondělní seance oznámila, že její kvartální tržby poprvé překonaly hranici miliardy dolarů. Naproti tomu průmyslový gigant Caterpillar (+0,12 %) zklamal výsledky hospodaření a jeho akcie zakončily obchodování téměř beze změny.
"Vidíme mírný ústup trhu. Pravděpodobně nás čeká období konsolidace, kdy si burzy trochu odpočinou," řekl Terry Sandven, hlavní akciový stratég v U.S. Bank Asset Management. Sandven však dodal, že "inflace je mírná, úrokové sazby jsou na prahu poklesu a zisky firem mají rostoucí trend".
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Scott Bessent už podle Donalda Trumpa není kandidátem na předsedu americké centrální banky. Americký ministr financí měl na tomto postu podle spekulací příští rok nahradit současného předsedu Jeromea Powella.
- Tesla v červenci prodala na německém trhu jen 1 110 aut. To představuje meziroční pokles o 55,1 %. Celkový trh s elektromobily přitom rostl.
- Donald Trump pohrozil zatím nejvyšší celní sazbou. Týká se léků dovážených do USA. Podle šéfa Bílého domu by tento dovozní tarif mohl být až 250 %.
- Obchodní bilance USA za červen vykázala meziměsíčně nižší schodek a překonala očekávání. Hodnota klíčového ekonomického ukazatele dosáhla -60,2 miliardy USD, trh čekal deficit 61,6 miliardy USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Pfizer v 2Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 14,65 miliardy USD (odhad: 13,78 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 2Q: Zisk na akcii 4,72 USD (odhad: 4,88 USD), tržby 16,57 miliardy USD (odhad: 16,35 miliardy USD).
- Výsledky Marriott International v 2Q: Zisk na akcii 2,65 USD (odhad: 2,64 USD), tržby 6,74 miliardy USD (odhad: 6,67 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands v 2Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 1,93 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Yum China Holdings v 2Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 2,79 miliardy USD (odhad: 2,78 miliardy USD).
- Výsledky Archer-Daniels-Midland v 2Q: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 21,17 miliardy USD (odhad: 21,11 miliardy USD).
- Výsledky 21st Century Fox v 2Q: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,12 miliardy USD).
- Výsledky Fox v 2Q: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,11 miliardy USD).
- Výsledky Advanced Micro Devices v 2Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 7,69 miliardy USD (odhad: 7,41 miliardy USD).
- Výsledky Snap v 2Q: Ztráta na akcii 0,16 USD (odhad: zisk 0,01 USD), tržby 1,34 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky News Corp v 2Q: Zisk na akcii 0,19 USD (v souladu s odhady), tržby 2,11 miliardy USD (odhad: 2,10 miliardy USD).
Výsledková sezóna
- Americká farmaceutická společnost Pfizer zlepšila celoroční výhled upraveného zisku díky pokračujícím úsporám a silným čtvrtletním výsledkům. Zisk i tržby za druhé čtvrtletí překonaly očekávání trhu.
- Společnost Yum! Brands v úterý oznámila čtvrtletní výsledky, které zaostaly za očekáváním analytiků. Řetězce Pizza Hut a KFC, které pod ni spadají, vykázaly v amerických provozovnách pokles tržeb. Dařilo se pouze Taco Bell, který si polepšil o 4 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality
