Příležitost pro americké akcie

Jednou z nejčastějších otázek, kterou si aktuálně investoři pokládají, je to, jak dlouho ještě bude pokračovat americká akciová rally, která letos oslavila již šesté narozeniny. Jak upozorňují Darby Nielson a Zhitong Zhangová ze společnosti Fidelity, další dění na trzích se bude odvíjet od vývoje ziskovosti firem. Ta se pohybuje poblíž dlouhodobých maxim, za jistých okolností by se nicméně ziskové marže mohly podívat ještě výše.
Růst ziskových marží, jež vyjadřují, jaký díl z každého dolaru tržeb dokáže společnost přetavit v zisk, nahoru akcie tlačí de facto od roku 2009, kdy se americké burzy odrazily ode dna po pádu investiční banky Lehman Brothers. Aktuálně se ziskové marže amerických firem pohybují poblíž 25letých maxim, to však podle Nielsona a Zhangové ještě samo o sobě neznamená, že se blíží bolestivý obrat trendu na amerických akciových trzích.
"Domníváme se, že býčí trend má stále velmi silné základy, katalyzátory růstu ziskových marží ještě nebyly vyčerpány," napsali Nielson a Zhangová v nedávno zveřejněné analýze Fidelity. "Výrazně negativně na ziskovost firem z našeho pohledu nebude působit ani růst úrokových sazeb v USA," dodali.
Ziskovost amerických společností se již na předkrizové úrovně dostala ve všech hlavních sektorech ekonomiky s výjimkou finančního odvětví, které se dosud plně nepřizpůsobilo nové regulaci. Nielson a Zhangová navíc upozorňují na stále patrné dozvuky očišťování portfolií finančních domů od některých rizikových aktiv. Bez započtení firem z finančního odvětví se nicméně ziskovost společností, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P 500, pohybuje na velmi solidních úrovních.
Z jednotlivých sektorů se v posledních pětadvaceti letech z pohledu vývoje ziskových marží nejvíce dařilo technologickému a průmyslovému odvětví, špatně na tom ale nebyly ani sektor zboží osobní spotřeby a telekomunikační odvětví.
Klíčovými akcelerátory růstu ziskových marží amerických firem byly v posledních deseti letech nízké výrobní náklady, velmi opatrné přijímání nových pracovníků a nízké úrokové sazby, které se příznivě projevovaly v oblasti dluhového financování aktivit podniků. Od roku 2004 se čistá zisková marže firem z S&P 500 zvýšila o 2,3 procentního bodu.
Vyšší sazby ziskovost výrazně neohrozí
Výrobní náklady se od roku 2004 firmám v relativním vyjádření vůči tržbám snížily přibližně o dva procentní body na 64,9 %. Tento trend by podle Nielsona a Zhangové mohl pokračovat, a to zejména díky nízké inflaci a přetrvávajícímu tlaku na pokles cen průmyslových komodit na světových trzích.
Prodejní, všeobecné a administrativní (SG&A) náklady podniků byly ještě v prvním pololetí loňského roku nižší než v roce 2004. Zvrat přišel s propadem cen ropy na světových trzích, který se výrazně negativně podepsal na výši tržeb amerických těžařů, a SG&A náklady tak v relativním vyjádření poskočily nahoru. Pozitivní nicméně je, že již podle všeho ceny ropy narazily na své dno a v následujících měsících je čeká stagnace až mírný růst, takže by již SG&A náklady z tržeb neměly ukusovat větší díl než nyní.
Katastrofou by pro ziskové marže neměl být ani růst úrokových sazeb. Je sice pravda, že vyšší úrokové sazby ziskovost firem mírně sníží, pokles by však měl být výrazně menší, než většina investorů očekává – nejhorší scénář společnosti Fidelity hovoří o poklesu ziskové marže o 0,7 procentního bodu.
Zdroj: Fidelity