US MARKETOtevírá za: 16 h 28 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Buffett, Munger & Gates o kapitalismu a socialismu

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
30. 5. 2019 | 12:00
Světová ekonomika

Když Warren Buffett, Bill Gates a Charlie Munger mluví o penězích, investicích a ekonomice, vyplatí se je poslouchat. Když mluví o socialismu, který nikdo z nich nezažil, může to na našince působit až zábavně, ale vzhledem k tomu, jaké nálady hýbou politikou i ekonomikou, jejich pohled na věc by neměl být ignorován.

Již samotné téma rozhovoru (jakkoli nebyla řeč jen o socialismu a kapitalismu) je reakcí na aktuálně oblíbenou kritiku kapitalismu jako systému, který může za rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými.

Socialismus jednoduše znamená, že výrobní prostředky jsou v držení společnosti, kapitalismus naproti tomu znamená privátní vlastnictví. To je základ. Warren Buffett jako jednoznačný zastánce kapitalismu má jasno v tom, že jsou USA skvělým příkladem správného využívání zdrojů a lidské vynalézavosti. V porovnání s jakýmkoli centrálně řízeným hospodářstvím jsou na tom lépe.

Je ale pravda, že žádná země není dokonale kapitalistická. Státy kombinují společenské a soukromé vlastnictví. Kapitalistické země více spoléhají na to soukromé, ale i v nich vlády zasahují do (pře)rozdělování vlastnictví výrobních prostředků. Jednotlivé země zasahují různě, ovšem i Evropa, z pohledu Američanů socialističtější, je převážně kapitalistická.

Lidé si stále častěji stěžují, že kapitalismus jako systém selhal. To je ale zavádějící tvrzení, tak často slýchané před volbami. V kapitalismu je zakořeněna určitá míra sociální nerovnosti (která ale existuje i v socialistických zemích, pouze je vládou potlačována), současné rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými je ale spíše výsledkem politického selhání.

Vzestup kapitalismu jde historicky ruku v ruce s růstem životní úrovně, lidé ovšem silněji vnímají negativní stránky. Kapitalismus je nepochybně nejhorší systém s výjimkou všech ostatních.

Lidé by měli být v rámci debaty méně extremističtí. Demokraté by se mohli krotit ve výrocích o tom, jak jsou všichni bohatí lidé špatní, a konzervativní kapitalisté by se neměli dívat na všechny formy redistribuce skrz prsty.

Sám Buffett přiznává, že určitá pravidla a přerozdělování ze strany vlády mají v systému své místo. Největším nepřítelem současné globální ekonomiky nejsou socialismus nebo kapitalismus, ale populismus a extrémní názory na jedné i druhé straně barikády.

Ekonomické a politické hrozbyGeopolitikaNejbohatší investoři a byznysmeniPolitikaSvětová ekonomikaWarren Buffett
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika