Evropské akcie se v úterý vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích v úterý obnovily růst a většinou posílily o více než procento. Dobré zprávy týkající se obchodní dohody o brexitu a schválení stimulačního balíku v USA tak zastínily obavy z šíření nemoci covid-19.
Britský index FTSE 100 vzrostl o 0,57 % na 6 453,16 bodu, německý DAX přidal 1,30 % na 13 418,11 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,36 % na 5 466,86 bodu a panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,18 % na 391,25 bodu. Evropské akcie tak mají za sebou nejlepší denní výsledek za posledních 6 týdnů.
Po pondělních výprodejích se na trhy v Evropě vrátili kupci, čemuž mohl pomoci výrazný růst britské ekonomiky ve třetím kvartálu. Mnohem větší vliv ale nakonec měly zprávy o schválení souboru opatření na podporu ekonomiky USA v objemu téměř 900 miliard dolarů. Podle objemu pomoci jde ve Spojených státech o druhou největší podporu od začátku pandemie a agentura AP jej označila "za nejdelší zákon, který kdo pamatuje, a možná i v celých dějinách". Balík byl připojen k programu v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, který zajistí provoz federálních úřadů až do konce září příštího roku.
Evropská unie se zase snaží vyvíjet poslední nátlak na Británii ve snaze uzavřít obchodní dohodu o brexitu. Hlavním problémem zůstává rybolov, přičemž obě strany se prý v tomto bodě blíží k dohodě. "(Pokrok v rybolovu) zdůrazňuje ochotu posouvat se tím správným směrem, což nakonec prolomí současnou patovou situaci," řekl Joshua Mahony, hlavní analytik obchodní platformy IG.
Nejvíce se dařilo technologickým firmám a bankám, které jsou na brexit nejvíce citlivé, akcie v oboru základních materiálů naopak ztrácely kvůli poklesu cen komodit.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Německu už tři měsíce za sebou klesá, přísnější opatření proti šíření koronaviru totiž zhoršují vyhlídky příjmů a zvyšují sklon domácností k úsporám. Vyplývá to z úterních údajů institutu GfK. Jeho index spotřebitelské nálady pro leden klesl na -7,3 bodu z -6,8 bodu v předchozím měsíci.
- Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 %, což je lepší výsledek, než ukazovaly předběžné údaje. V konečné zprávě to v úterý oznámil britský statistický úřad. Země tak částečně smazala propad z předchozích třech měsíců, kdy již naplno čelila dopadům pandemie. Rekordní jsou ale také objemy peněz, které si vláda právě na řešení dopadů pandemie půjčuje.
- Japonská automobilka Toyota kvůli logistickým problémům vyvolaným uzavřením hranic mezi Británií a Francií prodlouží vánoční odstávku výroby ve svých továrnách v obou zemích. V úterý o tom informovala agentura Kjódó. Británie je v izolaci kvůli šíření nové mutace koronaviru.
- Podle webu Seznam Zprávy uvažuje společnost TMR o koupi dalších tří lyžařských areálů v Rakousku. Web to uvedl s odkazem na vyjádření obchodního a provozního ředitele TMR Čeňka Jílka. Společnost je údajně již před podpisem ke koupi jednoho ze středisek, které se nachází poblíž Innsbrucku. Tato investice má být v řádu jednotek milionů eur.
- Německý řetězec obchodů pro kutily a zahrádkáře Hornbach ve třetím finančním čtvrtletí výrazně zvýšil tržby i zisk. Lidé se totiž v době pandemie covidu-19 více věnují úpravám svého bydlení a práci na zahradě, uvedla v úterý firma.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom plánuje příští rok díky růstu poptávky výrazně zvýšit vývoz zemního plynu do Evropy a do Číny. V úterý to podle agentury Reuters řekl zástupce generálního ředitele firmy Famil Sadygov. Do Číny hodlá firma suroviny prodat dvakrát tolik co v letošním roce.
Zdroj: CNBC, Reuters