Evropské akcie zakončily zkrácenou čtvrteční seanci smíšeně, za celý vánoční týden panevropský index přidal 0,08 %

Akcie na západoevropských trzích se ve čtvrtek na směru neshodly. Obchodní seance v Británii, Francii, Irsku nebo Nizozemsku a Belgii byly zkrácené, v Německu, ČR, Itálii nebo Rakousku se neobchodovalo vůbec. V pátek budou zavřené všechny evropské trhy a obchodovat se nebude ani ve Spojených státech.
Britský index FTSE 100 ve čtvrtek přidal 0,10 % na 6 502,11 bodu, francouzský CAC 40 naopak klesl o 0,10 % na 5 522,01 bodu. Nizozemský index AEX zpevnil o 0,64 % na 626,37 bodu a belgický BEL 20 stoupl o 0,09 % na 3 659,16 bodu, zatímco irský benchmark ISEQ odepsal 0,25 % na 7 455,76 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek stoupl o 1,27 % na 396,23 bodu.
Akcie se na směru neshodly, přestože se na trzích hovořilo o brzkém oznámení obchodní dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Na tyto spekulace reagovala také libra, která zamířila výše.
Na burze v Londýně se dařilo bankovním akciím. Cenné papíry Lloyds zpevnily o 4 %, akcie Barclays posílily o necelá 2 % a cenné papíry Natwest stouply o 1,2 %.
Za celý zkrácený týden index STOXX Europe 600 stoupl o 0,08 %, FTSE 100 se ale snížil o 0,41 %, DAX odepsal 0,32 % a CAC 40 přišel o 0,11 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská libra ve čtvrtek zpevňovala. Měnový trh tak reagoval na očekávání oznámení dohody mezi Londýnem a Bruselem stran vzájemných obchodních vztahů po konci přechodného období po brexitu. Spekulovalo se, že dohoda by měla být oznámena v řádu hodin.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v prosinci stoupl na -13,9 bodu (odhad: -16,8 bodu, listopad: -17,6 bodu)
- Evropská komise (EK) v pondělí schválila spojení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler s francouzským konkurentem PSA. Fúze v hodnotě 38 miliard dolarů vytvoří čtvrtého největšího výrobce aut na světě, který ponese jméno Stellantis.
- Německá ekonomika v zimě zaznamená pokles v důsledku nových restriktivních opatření, která jsou reakcí na vzestup počtu případů nákazy koronavirem. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt sníží o jedno procento a v prvních třech měsících příštího roku bude pokles ještě výraznější. Předpověděl to v pondělí výzkumný institut DIW.
- Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) dal britské součásti americké makléřské společnosti Charles Schwab pokutu 8,96 milionu liber. Sankce je za to, že firma nedostatečně chránila majetek klientů a dokonce úřadu předkládala nepravdivé informace. Regulátor to přirovnal k chování americké investiční banky Lehman Brothers, která stála u zrodu globální finanční krize. Charles Schwab v reakci uvedla, že chyb lituje, ale že peníze klientů v ohrožení nebyly.
- Na devizových trzích libra k dolaru v pondělí dopoledne vykazovala pokles přes dvě procenta, později ztrátu zkorigovala zhruba na 1,7 % a prodávala se za 1,3276 USD. Na historickém minimu se ocitl výnos dluhopisů britské vlády se splatností dva roky, které jsou obzvláště citlivé na spekulace o změně úrokových sazeb centrální banky. Výnos klesl až na -0,161 %, než se kolem poledne posunul na -0,138 %. Nervozita na trzích je reakcí jednak na novou mutaci koronaviru, jednak na vleklá jednání o uspořádaní vztahů mezi Evropskou unií a Británií po brexitu.
- Spotřebitelská důvěra v Německu už tři měsíce za sebou klesá, přísnější opatření proti šíření koronaviru totiž zhoršují vyhlídky příjmů a zvyšují sklon domácností k úsporám. Vyplývá to z úterních údajů institutu GfK. Jeho index spotřebitelské nálady pro leden klesl na -7,3 bodu z -6,8 bodu v předchozím měsíci.
- Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 %, což je lepší výsledek, než ukazovaly předběžné údaje. V konečné zprávě to v úterý oznámil britský statistický úřad. Země tak částečně smazala propad z předchozích třech měsíců, kdy již naplno čelila dopadům pandemie. Rekordní jsou ale také objemy peněz, které si vláda právě na řešení dopadů pandemie půjčuje.
- Japonská automobilka Toyota kvůli logistickým problémům vyvolaným uzavřením hranic mezi Británií a Francií prodlouží vánoční odstávku výroby ve svých továrnách v obou zemích. V úterý o tom informovala agentura Kjódó. Británie je v izolaci kvůli šíření nové mutace koronaviru.
- Podle webu Seznam Zprávy uvažuje společnost TMR o koupi dalších tří lyžařských areálů v Rakousku. Web to uvedl s odkazem na vyjádření obchodního a provozního ředitele TMR Čeňka Jílka. Společnost je údajně již před podpisem ke koupi jednoho ze středisek, které se nachází poblíž Innsbrucku. Tato investice má být v řádu jednotek milionů eur.
- Německý řetězec obchodů pro kutily a zahrádkáře Hornbach ve třetím finančním čtvrtletí výrazně zvýšil tržby i zisk. Lidé se totiž v době pandemie covidu-19 více věnují úpravám svého bydlení a práci na zahradě, uvedla v úterý firma.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom plánuje příští rok díky růstu poptávky výrazně zvýšit vývoz zemního plynu do Evropy a do Číny. V úterý to podle agentury Reuters řekl zástupce generálního ředitele firmy Famil Sadygov. Do Číny hodlá firma suroviny prodat dvakrát tolik co v letošním roce.
- Německo: Index dovozních cen v listopadu meziročně klesl o 3,8 % (odhad: -4 %, říjen: -3,9 %). Meziměsíčně se index zvýšil o 0,5 % (odhad: +0,4 %, říjen: +0,3 %).
- Předseda dozorčí rady pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group (VIG) Günter Geyer a její první místopředseda Rudolf Ertl nakoupili k 21. prosinci 41 tisíc akcií společnosti v celkové hodnotě přes 810 000 eur.
- Rakouský regulátor FMA se chce ve spojení s výplatou bankovních dividend držet doporučení Evropské rady pro systémová rizika.
- Německý automobilový koncern Daimler připravuje uvedení své divize pro výrobu nákladních automobilů na burzu. Informoval o tom německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z podniku. Divize by podle zdrojů mohla na akciový trh vstoupit na konci příštího roku. Akcie společnosti Daimler v reakci na tuto zprávu připisovaly zhruba tři procenta.
Zdroj: CNBC
Aktuality
