Americké akcie ve čtvrtek vzrostly, zisky zaznamenaly hlavně technologické tituly. Za celý zkrácený týden se indexy na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek vzrostly, zisky vykázaly hlavně technologické firmy. Povzbuzení přinesla na poslední chvíli uzavřená dohoda mezi Británií a EU o podobě příštích obchodních vztahů. Obchodování bylo kvůli nadcházejícím svátkům kratší, v pátek se na Wall Street nebude obchodovat vůbec.
Index Dow si ve čtvrtek připsal 0,23 % a uzavřel na 30 199,87 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,36 % na 3 703,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,26 % na 12 804,73 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,64 % na 21,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi tři bazické body na 0,926 %.
Republikáni a demokraté ve Sněmovně reprezentantů zablokovali pokusy pozměnit balíček pomoci a vládních výdajů v objemu 2,3 bilionu dolarů, který v pondělí jednomyslně schválil Kongres. "Trh je zmatený ohledně stimulačního balíku a ohledně možnosti, že by se mohla zastavit činnost vládních úřadů," řekl k tomu analytik Rick Meckler ze společnosti Cherry Lane Investments.
Slabší výkon ve čtvrtek podaly finanční, průmyslové a energetické podniky. Naopak technologický sektor si připsal 0,8 %, a dařilo se mu tak ze všech odvětví nejlépe.
Přes 13 % odepsaly akcie čínského internetového prodejce Alibaba. Svému téměř šestiměsíčnímu minimu se přiblížily poté, co firmu začal vyšetřovat čínský antimonopolní úřad. Zpráva poškodila i další čínské společnosti obchodované na amerických burzách, jako jsou Baidu (-1,21 %) a JD.com (-2,28 %).
Za celý týden index Dow přidal 0,07 %, S&P 500 oslabil o 0,17 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,38 %.
Dolar ve čtvrtek mírně oslabil, za týden ale přidal 0,4 %
Slabý byl ve čtvrtek i objem devizových obchodů. Dohoda o příštích britsko-unijních obchodních vztazích posílila libru. Krátce po 19.00 SEČ britská měna k dolaru přidávala 0,35 % na 1,354 USD. Odpoledne mírně posílil dolar, ale k večeru zase začal ztrácet - dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, po 19.00 odepisoval 0,1 % na 90,33 bodu.
Dolarový index si za celý týden připsal 0,4 %, což byl jeho nejvyšší týdenní zisk od poloviny listopadu. Za celý rok ale dolar zatím ztratil 6,4 %, a letošek tak pro něj je nejhorším rokem od roku 2017.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Republikáni ve Sněmovně reprezentantů USA ve čtvrtek odmítli návrh demokratů, aby se jednorázový příspěvek Američanům v rámci balíku opatření na podporu ekonomiky v celkovém objemu téměř 900 miliard dolarů zvýšil z dojednaných 600 dolarů na 2 000 dolarů. Demokraté návrhem na zvýšení příspěvku reagovali na kritiku prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že dojednaný balík pomoci neodpovídá situaci, a řekl, že tento příspěvek by se měl zvýšit právě na 2 000 dolarů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index aktivity chicagského Fedu v listopadu klesl na 0,27 bodu z 1,01 bodu v říjnu.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila použití vakcíny od firem Pfizer a BioNTech v zemích Evropské unie. Dále pak katarské ministerstvo zdravotnictví schválilo nouzové použití téže vakcíny proti covidu-19. První dodávka vakcíny měla do země dorazit ještě v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví Ománu, který také dříve dal s použitím očkovací látky souhlas, oznámilo, že obdrží zásilku vakcín od stejného výrobce ve středu.
- Americký zbrojní koncern Lockheed Martin (v pondělí -1,88 %) zaplatí 4,4 miliardy USD za převzetí výrobce raketových motorů Aerojet Rocketdyne Holdings (+25,52 %). Firma uvedla, že s dokončením transakce, kterou ještě musejí posoudit regulátoři, počítá ve druhé polovině příštího roku.
- Evropská komise v pondělí schválila spojení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler (v pondělí -1,24 %) s francouzským konkurentem PSA. Fúze v hodnotě 38 miliard dolarů vytvoří čtvrtého největšího výrobce aut na světě, který ponese jméno Stellantis.
- Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) dal britské součásti americké makléřské společnosti Charles Schwab (v pondělí -0,44 %) pokutu 8,96 milionu liber. Sankce je za to, že firma nedostatečně chránila majetek klientů a úřadu předkládala nepravdivé informace. Regulátor to přirovnal k chování americké investiční banky Lehman Brothers, která stála u zrodu globální finanční krize. Charles Schwab v reakci uvedla, že chyb lituje, ale že peníze klientů v ohrožení nebyly.
- Ve Spojených státech v pondělí začalo očkování veřejnosti vakcínou proti covidu-19 od americké společnosti Moderna (v pondělí -1,38 %). Látku, kterou v pátek jako již druhou vakcínu schválily k mimořádnému nasazení v populaci americké regulační úřady, obdržela zdravotnice ze státu Connecticut.
- Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle finálních údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,4 %, oznámilo v úterý americké ministerstvo obchodu. Výsledek je lepší než odhady analytiků, kteří po prvním odhadu očekávali růst o 33,2 % a po druhém růst o 33,1 %.
- Důvěra amerických spotřebitelů v prosinci opět klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v prosinci klesl na 88,6 bodu z listopadových 92,9 bodu (revidováno z 96,1 bodu). Analytici očekávali růst na 97 bodů.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 2,5 % na celoročně přepočítané tempo 6,69 milionu jednotek. Po říjnovém růstu o 4,4 % (revize z +4,3 %) a tempu 6,86 milionu jednotek (revidováno z 6,85 milionu) analytici očekávali zpomalení růstu o 1 % na tempo 6,70 milionu jednotek.
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci vzrostl na 19 bodů po listopadovém propadu na 15 bodů.
- Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer schválily soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů, jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19. Podepsat jej musí prezident Donald Trump, který s ním souhlasí. Podle objemu pomoci jde ve Spojených státech o druhou největší podporu od začátku pandemie.
- Apple (v úterý +2,85 %) postupuje za svým cílem, jímž je představení samořízeného automobilu poháněného novou bateriovou technologií. Chce to stihnout do roku 2024, sdělily zdroje obeznámené se situací agentuře Reuters.
- Společnost MGM Holdings, která je vlastníkem věhlasného a jednoho z nejdéle fungujících filmových studií Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), zvažuje prodej veškerých svých aktiv včetně rozsáhlého filmového archivu, který zahrnuje mimo jiné sérii Jamese Bonda. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informoval zpravodajský server The Wall Street Journal. Hovoří se o částce 5,5 miliardy dolarů.
- Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo maloobchodní řetězec Walmart (v úterý -1,21 %), že pomáhal zažehnout opioidovou krizi v zemi. Navzdory varováním ze strany svých vlastních lékárníků prý nedostatečně kontroloval pochybné předpisy na léky. Informují o tom světové agentury. Kvůli předávkování opiáty zemřelo ve Spojených státech od roku 2000 přes 470 000 lidí. Velká část úmrtí souvisela s léky na předpis.
- Americký prezident Donald Trump ostře zkritizoval soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů, jehož cílem je podpořit hospodářství Spojených států zasažené pandemií covidu-19. Pohrozil, že soubor zákonů, který v pondělí večer schválily obě komory amerického Kongresu, nepodepíše, a vyzval k jeho úpravě.
- Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla přiznal, že v minulosti zvažoval prodej podniku technologické firmě Apple. Na Twitteru Elon Musk napsal, že požádal šéfa Applu Tima Cooka o schůzku v této věci "během nejtemnějších dní výroby Modelu 3", Tim Cook ale schůzku odmítl. Musk na Twitteru také uvedl, že tehdy uvažoval o prodeji firmy za desetinu její dnešní hodnoty. Tesla měla v letech 2017 a 2018 velké problémy se zvyšováním výroby Modelu 3.
- Americký Kongres tento týden schválil další obří balík opatření na zmírnění koronavirové krize, zákon však obsahuje i řadu ustanovení, o nichž se při jeho dojednávání veřejně nemluvilo. Deník The New York Times (NYT) například zjistil, že v balíčku je "zakopaná" daňová úleva pro firmy, které na jaře čerpaly mimořádné půjčky od federální vlády. Jiná média píší o vyčlenění miliard dolarů na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie a další opatření na ochranu životního prostředí.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. prosince nově 803 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy jich bylo 892 tisíc (revidováno z 885 tisíc), a zároveň lepší, než čekali analytici (885 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 12. prosince 5,337 milionu. Po 5,507 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 5,508 milionu) očekával trh nárůst na 5,558 milionu.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v listopadu meziročně vzrostly stejně jako v říjnu o 1,4 %, analytici ale očekávali růst o 1,5 %. Meziměsíčně jádrové výdaje stagnovaly po říjnovém růstu o 0,2 % (revidováno z 0 %) a byly pod očekáváním trhů (+0,1 %). Osobní příjmy Američanů v listopadu klesly o 1,1 %, přičemž analytici očekávali pokles o 0,3 %, v říjnu klesly o 0,6 % (revidováno z-0,7 %). Výdaje také klesly více, než očekávali analytici (-0,2 %), a to o 0,4 % (říjen: +0,3 %, revidováno z +0,5 %).
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v listopadu rychlejší růst, než se čekalo. V meziměsíčním srovnání vzrostl o 0,9 %. Po říjnovém růstu o 1,8 % (revidováno z 1,3 %) analytici očekávali růst o 0,6 %.
- USA: Index cen domů FHFA v říjnu meziměsíčně stoupl o 1,5 % (září: +1,7%). Meziročně index vzrostl o 10,2 % (září +9,1 %).
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 11 % na celoročně přepočítané tempo 841 tisíc jednotek. Jde o nejhorší čísla od letošního července. Čekal se mírný pokles o 0,3 % na 995 tisíc jednotek po poklesu o 2,1 % na 945 tisíc v říjnu. Oba údaje z října byly navíc revidovány směrem dolů (z -0,3 % a 999 tisíc jednotek).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech začátkem prosince vzrostla, ale nenaplnila očekávání z předběžných dat. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry pro prosinec se zvýšila na 80,7 bodu z listopadových 76,9 bodu, ale předběžná data počítala s růstem na 81,4 bodu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,562 milionu barelů (odhad: -3,186 milionu barelů, předchozí týden: -3,135 milionu barelů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky CarMax ve 3QFY2021: Čistý zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 5,18 miliardy USD (odhad: 5,01 miliardy USD).
- Výsledky Cintas ve 2QFY2021: Čistý zisk na akcii 2,62 USD (odhad: 2,18 USD), tržby 1,76 miliardy USD (odhad: 1,75 miliardy USD).
- Výsledky Paychex ve 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 983,7 milionu USD (odhad: 954 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK