Sněmovna reprezentantů schválila zvýšení koronavirového příspěvku na 2 000 USD, v Senátu úprava ale zřejmě narazí

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení jednorázového příspěvku, který dostane většina Američanů jako pomoc v koronavirové krizi. V souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa by se měla zvýšit částka z 600 na 2 000 dolarů. Schválení změny v Senátu se ovšem v úterý nerýsovalo, byť jí vyjádřilo podporu i několik členů republikánské většiny.
Výplata jednorázového příspěvku je součástí stimulačního balíku na pomoc americké ekonomice zasažené pandemií covidu-19. Už dříve soubor opatření schválily obě komory parlamentu a po průtazích jej nakonec podepsal i Trump. Před podpisem přitom prezident žádal, aby byl příspěvek místo schválených 600 dolarů zvýšen na 2 000 dolarů.
Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v pondělí požadavku republikánského prezidenta vyhověla a zvýšení o 1 400 dolarů schválila. Demokraté dlouhodobě podporují štědřejší dávky pro Američany, zatímco proti byli Trumpovi kolegové z Republikánské strany. Výši 600 dolarů navrhl Trumpův ministr financí Steven Mnuchin, přičemž hlava státu se podle amerických médií do vyjednávání výrazněji nezapojovala.
Trump na Twitteru v úterý zopakoval, že chce příspěvek 2 000 dolarů. K výzvám se mezitím připojili další dva republikánští senátoři, a to Kelly Loefflerová a David Perdue, kteří bojují o přízeň voličů před úterním vyvrcholením senátních voleb v Georgii. Podle deníku The New York Times už zvýšení příspěvku podpořili i Marco Rubio, Josh Hawley a Lindsey Graham.
Stěžejní je ovšem postoj lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella a ten v úterý k věci nezaujal jasný postoj. Zablokoval snahu demokratů prosadit návrh bez řádného hlasování a pouze uvedl, že Senát zahájí proces zvažování dané záležitosti, jakož i dalších Trumpových požadavků.
Prezident v noci na pondělí uvedl, že Senát otevře proces hlasování o zvýšení přímých plateb, McConnell ale žádné hlasování neavizoval. Prozatím tedy mohou Američané počítat pouze se 600dolarovým šekem. Podle některých republikánských senátorů by příspěvek ve výši 2 000 dolarů příliš zatížil rozpočet. Náklady na něj vyčíslili Trumpovi spolustraníci na více než 450 miliard dolarů.
"Obávám se, že těchto závratných 463 miliard dolarů nepřinese to, co je třeba, neoživí ekonomiku ani nepomůže lidem v návratu do práce," řekl v pondělí republikánský člen Sněmovny reprezentantů Kevin Brady. Podle lídra demokratických senátorů Chucka Schumera ale Američané peníze navíc nutně potřebují, protože "čelí svým nejtěžším a nejtemnějším dnům".
Koronavirová krize těžce zasahuje americké podniky i domácnosti, miliony obyvatel USA během ní přišly o práci a mnozí z nich kvůli tomu nemají peníze na potraviny či bydlení. Restrikce na ekonomické aktivity v těchto dnech pokračují v řadě států napříč USA, zatímco země zažívá nejčernější fázi epidemie covidu-19. Nemoci už je zde připisováno 335 000 úmrtí a počet potvrzených nákaz přesáhl 19 milionů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
