Čínské akcie letos navzdory pandemii výrazně posílily, ve čtvrtek se asijské indexy na směru neshodly

Čínské akcie v letošním roce navzdory pandemii covidu-19 výrazně posílily. Index CSI 300, který zahrnuje největší podniky na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal 27 %. Během čtvrtečního obchodování vzrostl o 1,9 % na 5 211,29 bodu. To představuje jeho nejvyšší závěrečnou hodnotu od poloviny června 2015.
Čínu postihlo šíření koronaviru jako první zemi na světě. Peking nicméně dostal rychlými a přísnými opatřeními infekci pod kontrolu, a nemusí tak nyní opakovat ekonomické uzávěry jako například evropské země. Na rozdíl od jiných velkých ekonomik se tak Čína vyhnula recesi a její hospodářství za letošek podle odhadů vykáže růst o dvě procenta.
Hlavní index samotné šanghajské burzy Shanghai Composite si letos připsal 14 %. Během čtvrtečního obchodování vzrostl o 1,7 % a uzavřel na 3 473,07 bodu, nejvýše od začátku února 2018.
Ke čtvrtečnímu růstu čínských akcií přispěla středeční zpráva, že Čína a Evropská unie dojednaly úvodní dohodu o investicích, která usnadní investorům z obou regionů vzájemný přístup na trhy. Obě strany o dohodě jednaly téměř sedm let.
Z makrodat ve čtvrtek vyšly v Číně indexy nákupních manažerů. Ukazatel za zpracovatelský sektor v prosinci klesl na 51,9 bodu z 52,1 bodu, čekal se pokles na 52 bodů. Ukazatel za nevýrobní sektor pak zaznamenal pokles na 55,7 bodu z 56,4 bodu, když se čekal pokles na 52,4 bodu.
Obchodování v Austrálii bylo ve čtvrtek zkrácené, benchmark S&P/ASX 200 klesl o 1,43 % a za celý rok zaznamenal pokles o procento a půl. Na burze v Jižní Koreji se na silvestra neobchodovalo vůbec, za celý rok zaznamenal benchmark KOSPI růst o bezmála 31 %. Zavřená zůstala ve čtvrtek také burza v Japonsku, tamní index Nikkei 225 za celý rok přidal 16 %, ve středu navíc uzavřel na nejvyšší úrovni na konci roku za zhruba 30 let. V Hongkongu byla čtvrteční obchodní seance zkrácená, index Hang Seng stoupl o 0,31 %, za celý rok se ale snížil asi o 3,5 %.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
