Evropské akcie otevřely nový rok růstem

Akcie na západoevropských trzích v prvním obchodním dni nového roku mírně vzrostly. Investoři neřeší růst nakažených nemocí covid-19 a zavádění nových restrikcí, ale spíše se soustředí na naději, kterou jim dává možné rychlé rozšíření nové vakcíny a přislib brzkého ekonomického oživení.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,67 % na 401,69 bodu, německý DAX přidal 0,06 % na 13 726,74 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,72 % na 6 571,88 bodu a francouzský CAC se zvýšil o 0,68 % na 5 588,96 bodu.
První den nového roku se na akciových trzích nesl ve znamení mírného optimizmu. Počet nových případů nemoci covid-19 sice po celém světě roste, ale nová vakcína a v Evropě také dohoda o brexitu uzavřená na poslední chvíli dávají investorům naději na relativně brzký návrat ekonomiky do normálu. K optimizmu určitě dopomohla také makrodata týkající se růstu průmyslové aktivity v eurozóně i Spojeném království.
Nejvíce se dařilo těžařským společnostem, na druhé straně spektra pak byly banky, z nichž nejvíce ztrácely ty britské, jež mohou na odchod Británie z EU doplatit nejvíce.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Pandemie nemoci covid-19 loni v Německu zastavila po více než 14 letech růst zaměstnanosti. Loni bylo v Německu výdělečně činných o 477 000 lidí méně než v roce 2019, uvedl v pondělí v předběžném propočtu statistický úřad. Podle analytiků ale koronavirus jen urychlil očekávaný vývoj, neboť potenciál zaměstnanosti se kvůli demografickým změnám snižuje.
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se v posledním měsíci loňského roku zvyšovala nejrychleji od května 2018. Vyplývá to z průzkumu, jehož konečné výsledky v pondělí zveřejnila společnost IHS Markit. Vývoj tak naznačuje, že ekonomika byla méně zasažená pandemií covidu-19 než na začátku roku. Hnací silou přitom bylo opět Německo.
- Americká zábavní společnost MGM Resorts International nabídla 11 miliard dolarů za britskou herní firmu Entain. Ta vlastní i sázkovou kancelář Ladbrokes, která byla založena v 19. století. S odkazem na své zdroje to napsal web listu The Wall Street Journal. Britský podnik uvedl, že nabídku dostal, ale že nabízená částka firmu výrazně podhodnocuje.
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Británie v prosinci opět vzrostla. Ukázal to v pondělí průzkum IHS Markit / CIPS. Firmy se totiž snažily dokončit práci před koncem přechodného období po brexitu. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v prosinci vystoupil na 57,5 bodu z listopadových 55,6 bodu. Ocitl se tak nejvýše od listopadu 2017.
- Schodek státního rozpočtu Slovenska se loni výrazně zvýšil, hospodaření státu ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19. Rozpočtový deficit vystoupil na téměř 7,76 miliardy eur po deficitu 2,2 miliardy eur v roce předchozím. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo slovenské ministerstvo financí.
- Orgány Evropské unie, konkrétně evropský antimonopolní úřad, schválily prodej většiny rumunských aktiv polostátní společnosti ČEZ londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Informace agentury Bloomberg v pondělí potvrdila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Vypořádání transakce ještě podléhá schválení Bezpečnostní rady rumunského státu.
- Spojení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler (FCA) s francouzským konkurentem PSA už schválili akcionáři obou podniků. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Fúze v hodnotě 52 miliard dolarů vytvoří čtvrtého největšího výrobce aut na světě.
Zdroj: CNBC, Reuters
Aktuality
