Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, rally zarazila vyhrocená situace v budově Kongresu

Americké akcie zahájily středeční obchodování kvůli perspektivě demokraty ovládaného Senátu převážně poklesem. Posléze ale překonaly maxima, aby ale závěru v reakci na protrumpovské protesty ve Washingtonu část zisků smazaly. Dařilo se hlavně bankám a průmyslovým firmám, na rekordu uzavřel index Dow. Na devizovém trhu oslaboval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 1,44 % na rekordních 30 829,40 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,57 % na 3 748,14 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, ovšem ztratil 0,61 % na 12 740,79 bodu. Index volatility VIX navzdory prudkému růstu v závěru seance celkově klesl o 1,07 % na 25,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o osm bazických bodů na 1,036 % a poprvé od loňského jara je nad 1 %.
Ceny ropy vzrostly o procento, zlato a stříbro naopak přes procento odevzdaly, zatímco nejsledovanější kryptoměny pokračovaly v rally (bitcoin +6 %, ethereum +7 %).
Demokratická strana získala kontrolu nad Senátem, neboť ve druhém kole voleb ve státě Georgia zvítězili její kandidáti Raphael Warnock a Jon Ossoff. Ve Washingtonu ovšem vyrazili do ulic příznivci nynějšího prezidenta Donalda Trumpa a obsadili budovu Kapitolu, který měl potvrdit vítězství jeho demokratického soka Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Policie proti nim nasadila mimo jiné slzný plyn.
Demokraty ovládaný Senát umožní nově zvolenému prezidentovi Joe Bidenovi snáze prosazovat jeho agendu. Ta zahrnuje nejen nové stimuly pro ekonomiku, ale i vyšší korporátní daně a přísnější kontrolu technologických firem. Naděje na další podporu ekonomiky v situaci, kdy bude v Senátu těsná většina demokratů (při poměru hlasů 50/50 rozhoduje při nerozhodných hlasováních viceprezident, po uvedení do úřadu aktuálně viceprezidentka), tak pomohly většině sektorů, jako jeden muž ovšem oslabily akcie FAANMG. Investoři naopak dále přesouvali peníze do akcií finančních podniků, které se před protesty dostaly až na roční maximum, a do průmyslu a energetiky.
"Trh podle mě očekává, že vláda bude podporovat ekonomiku dalšími balíky pomoci," uvedl Jason Trennert ze společnosti Strategas. Například Goldman Sachs čeká v nejbližších měsících dalších 600 miliard USD na stimulaci ekonomiky.
Zvýšená cílová cena na 810 USD od analytiků z Morgan Stanley podpořila akcie automobilky Tesla (+2,84 %). Výběr mezi top akciové tipy Deutsche Bank pak zdůraznil dobrý výkon akcií Bank of America (+6,25 %), kterým ale jako celému finančnímu sektoru prospíval také růst výnosů dluhopisů. Deutsche Bank naopak snížila doporučení na akcie Coca-Coly (-3,16 %) na "držet".
Na devizovém trhu dolar klesl s vyhlídkou možného ovládnutí Senátu demokraty nejníže od března 2018. Posléze ale mírně ožil. Krátce před 23.00 SEČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, jen 0,1 % na 89,39 bodu. V průběhu dne se ale propadl až na 89,206 bodu. Nejdráže za zhruba tři roky se během dne k dolaru prodávalo euro. Po 23.00 ale na dolar mírně ztrácelo a obchodovalo se za 1,2326 USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Při středečním zasedání obou komor Kongresu, které měly potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, se před budovou Kapitolu střetly stovky lidí s policií. Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vnikli i dovnitř, jednání bylo přerušeno. Policie použila slzný plyn a místo evakuovala. Ozvala se i střelba. Viceprezident Mike Pence ještě před evakuací dal najevo, že nehodlá blokovat zvolení nového prezidenta.
- Zápis z prosincového zasedání FOMC ukázal, že jsou představitelé Fedu ochotni uvažovat o postupném omezování odkupů aktiv za účelem podpory ekonomiky, a to ještě v letošním roce. V době, kdy se rozběhla vakcinace a čeká se poměrně solidní oživení ekonomiky, jde o podstatnou informaci, která ve středu ve stínu dění v Kongresu tolik nerezonovala, dlouhodobě je ale pro investory mimořádně důležitá.
- Počet žádostí o bankrot ve Spojených státech byl loni nejnižší od roku 1986, protože záplava vládních podpůrných programů pomohla alespoň dočasně zmírnit dopady pandemie nemoci covid-19 a souvisejícího ekonomického poklesu. Celkový počet žádostí, tedy osobních i firemních, činil 529 068, zatímco v posledních letech se pohyboval ročně kolem 800 000. Počet firemních bankrotů však vzrostl. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu společnosti Epiq AACER.
- Americký prezident Donald Trump podepsal vládní nařízení zakazující transakce s osmi čínskými softwarovými aplikacemi, a to včetně čínské Alipay patřící Ant Group. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vysokého představitele vlády. Trumpovo rozhodnutí dále zvyšuje napětí mezi Washingtonem a Pekingem předtím, než se tento měsíc ujme funkce nově zvolený prezident Joe Biden.
- Výnosy amerických vládních bondů rostou společně s růstovými vyhlídkami pro tamní ekonomiku, ale také v souvislosti s výrazným prohloubením rozpočtového deficitu v důsledku pandemie koronaviru. Očekávané výsledky senátních voleb v Georgii (vítězství obou demokratických kandidátů, a tedy těsná většina demokratů v této komoře Kongresu) jsou pak předpokládaným dalším argumentem pro masivnější zadlužování USA.
- UnitedHealth Group (ve středu +4,25 %) kupuje Change Healthcare (+30,04 %) za více než 13 miliard USD. Transakce oceňuje zdravotnicko-technologickou společnost na více než 13 miliard dolarů, což znamená oproti úterní zavírací ceně na burze prémii zhruba 41 %.
- Největší internetový prodejce Amazon (ve středu -2,49 %) slíbil dvě miliardy dolarů na podporu dostupného bydlení v místech, kde má největší pobočky. Uvedl to ve svém středečním sdělení. Internetoví giganti čelí kritice, že jejich dobře placení inženýři a další zaměstnanci přispěli ke krizi bydlení, protože pomohli vyhnat jeho ceny na úrovně, jaké si běžní lidé ve Spojených státech nemohou dovolit. Amazon tak následuje příklad Applu, mateřské firmy Googlu Alphabetu a Microsoftu.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin přicestoval do Súdánu. S představiteli africké země Mnuchin jedná o investicích a ekonomické pomoci, píše agentura AP. Spojené státy na konci loňského roku vyřadily Súdán ze seznamu zemí podporujících terorismus, což zemi otevírá nové možnosti získat investice a finanční podporu ze zahraničí. Mnuchin je prvním členem americké vlády, který do Súdánu přicestoval po tomto rozhodnutí.
- V americkém soukromém sektoru v prosinci přišlo o práci 123 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Jde o první pokles od dubna 2020. Po říjnovém přírůstku 304 000 lidí čekali analytici přírůstek 60-90 000 míst.
- PMI v sektoru služeb od společnosti IHS Markit podle finálních dat klesl na 54,8 bodu. Po listopadovém růstu na 58,4 bodu ukazovala předběžná data pokles na 55,3 bodu.
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech v listopadu vzrostl oproti říjnu o 1 %. Po říjnovém meziměsíčním růstu o 1,3 % (revidováno z 1 %) trh očekával růst o 0,7 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 8,010 milionu barelů (odhad: -2,133 milionu barelů, předchozí týden: -6,065 milionu barelů).
- Newyorská akciová burza příští týden přece jen vyřadí z obchodování akcie čínských telekomunikačních společností China Mobile (ve středu -5,42 %), China Telecom (+3,74 %) a China Unicom (+0,00 %). Oznámila to ve středu burza. Znovu tak změnila svůj postoj k těmto třem podnikům, které jsou největšími telekomunikačními operátory v Číně, píše agentura Reuters.
- List The Wall Street Journal na svém webu jako první napsal, že americké úřady zvažují, že Američanům zakážou investovat také do akcií čínských technologických firem Alibaba (ve středu -5,35 %) a Tencent (-3,97 %).
Zdroj: CNBC, Marketwatch, ČTK