US MARKETOtevírá za: 8 h 27 m
DOW JONES-0,27 %
NASDAQ-0,38 %
S&P 500-0,39 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Český průmysl zpomalil v listopadu meziroční růst na 0,4 %, stavebnictví zpomalilo pokles na 8,4 %

Průmyslová produkce v ČR loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 0,4 % z říjnové úrovně 1,3 %. Průmysl táhla zejména výroba aut. K růstu přispěla také výroba chemických látek a ostatních nekovových minerálních výrobků. Meziměsíčně průmysl klesl o 1,7 %. Stavební výroba v listopadu zpomalila meziroční propad. Snížila se o 8,4 %, v říjnu to bylo o 10,5 %. Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku propadlo o 11,6 %. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní výstavba, kleslo o 1,3 %. Meziměsíčně byla stavební produkce po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,9 %. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Průmyslová produkce v listopadu mírně překonala úroveň loňského roku, a to díky automobilovému segmentu, ve kterém významnou roli hraje zahraniční poptávka," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Doplnila, že ve výrobě chemických látek a přípravků, která měla rovněž vliv na listopadový nárůst průmyslové produkce, se podle dlouhodobých plánů výrazně navýšily výrobní kapacity.

ČR - meziroční vývoj průmyslové výroby

ČR - meziroční vývoj průmyslové výroby

Automobilová výroba si v listopadu připsala meziroční nárůst o 3,6 % a chemická výroba vzrostla o 12 %. Odvětví výroby ostatních nekovových minerálních výrobků zaznamenalo proti listopadu 2019 nárůst produkce o 8 %.

Naopak o 4,5 % klesla výroba strojů a zařízení. O téměř pětinu se snížila výroba nápojů a o zhruba osm procent nižší produkci vykázaly opravy a instalace strojů a zařízení.

Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o 1,1 %, přičemž rostly zakázky z tuzemska, zatímco ze zahraničí klesly. K celkovému nárůstu nových zakázek přispěla především výroba počítačů a elektronických přístrojů, ostatních dopravních prostředků a chemických látek.

Průmyslové podniky v listopadu zaměstnávaly o 3,8 % méně lidí než o rok dříve, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 3,4 %.

Analytici odhadují loňský propad průmyslu na více než osm procent

Český průmysl se adaptoval na druhou vlnu pandemie. Firmy přijaly opatření, aby mohly v nové situaci fungovat. Tak komentují analytici listopadové výsledky průmyslu. Za celý loňský rok ovšem očekávají propad průmyslu o více než osm procent.

"Průmysl si v listopadu udržel pověst premianta mezi sektory české ekonomiky, na kterou již těžce doléhala druhá vlna pandemie. Dynamika produkce však oproti říjnu lehce ztratila dech, ale i tak vykázala po očištění o pracovní dny druhý nejlepší výsledek letošního roku," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Solidní kondice českého průmyslu podle něj navazuje na zlepšující se stav v odvětví výroby nejen v ČR, ale i v dalších vyspělých zemích.

Příznivý vývoj v průmyslu zůstává nadějí, že druhá vlna přinese menší ekonomické ztráty než jarní lockdown, doplnil analytik Deloitte David Marek. Tuto naději podporuje růst nových zakázek o 1,1 %. Tentokrát k tomu přispělo zejména zvýšení domácích objednávek o 5,1 %. Za celý loňský rok by se měla průmyslová výroba snížit zhruba o osm procent, odhadl.

Tuzemský průmysl by měl v posledním čtvrtletí roku 2020 mírně vzrůst, a bude tak brzdit propad ekonomiky způsobený druhou vlnou pandemie a následnými ekonomickými restrikcemi, míní hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Předstihové ukazatele podle něj naznačují, že si průmysl vedl poměrně dobře i v prosinci. Za celý rok 2020 by měl průmysl klesnout o 8,5 %, v letošním roce čeká jeho růst o čtyři procenta.

Růst zahraniční poptávky by měl průmyslovou výrobu v nejbližších měsících podporovat, nicméně nepříznivý průběh pandemie může mít negativní dopad na výrobní kapacity, upozornil analytik Komerční banky Michal Brožka. Za celý rok 2020 by i podle něj pokles průmyslu mohl dosáhnout osmi procent. Pro letošní rok počítá s růstem průmyslové výroby o devět procent.

Stavebnictví v listopadu zpomalilo meziroční pokles na 8,4 %

"Situace ve stavebnictví se v listopadu mírně zlepšila. Produkce je sice stále v meziročním poklesu, ale ve srovnání s říjnem zaznamenala meziměsíční růst," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Dodala, že tahounem je nadále inženýrské stavitelství, které vychází ze segmentu velkých firem. Stavební úřady v listopadu doháněly manko z předchozích měsíců, počet i objem povolení rostl, stejně jako bytová výstavba.

ČR - meziroční vývoj stavební výroby

ČR - meziroční vývoj stavební výroby

Stavebních povolení vydaly úřady v listopadu 7 262, meziročně o 3,7 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,9 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 vzrostla o 22,9 %.

V listopadu začala výstavba 2 792 bytů, což bylo meziročně o sedm procent více. Zvýšila se zejména výstavba v bytových domech, a to o 84 %, naopak v rodinných domech výstavba bytů o devět procent klesla. Stavbaři v listopadu dokončili 3 771 bytů, meziročně o 7,5 % více. O třetinu se zvýšil počet dokončených bytů v bytových domech, bytů v rodinných domech mírně ubylo.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v listopadu meziročně snížil o 1,9 %. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti listopadu 2019 vzrostla o 6,6 %.

Údaje o meziročním vývoji stavební produkce statistici uvádějí po očištění o vliv počtu pracovních dnů.

Počet zahájených staveb bytů v prvních jedenácti měsících loňského roku klesl o 20,9 % na 8 888

Stavební firmy v Česku zahájily loni do konce listopadu stavbu 8 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,9 % méně. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet klesl o 36,8 % na 3 142. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně zhruba stagnoval.

Na Prahu připadalo do konce listopadu 35,4 % nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Plzeňský kraj s podílem 13,4 %, dále Jihomoravský (12,8 %), Olomoucký (7,2 %) a Středočeský kraj (6,1 %). Naopak v Ústeckém kraji to bylo se 120 byty 1,4 %.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce listopadu meziročně klesl o 0,7 % na 18 044. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 23,2 %, dále Jihomoravský (13,4 %), Moravskoslezský (9,7 %) a Jihočeský kraj (6,9 %). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji (1,9 %) a Praze (2,2 %).

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy loni do konce listopadu stavět 32 525 bytů, meziročně o 7,4 % méně. Největší podíl měl Středočeský kraj (16,7 %). Následovaly Jihomoravský kraj (14,1 %), Praha (12,6 %) a Moravskoslezský kraj (7,9 %). Nejméně jich bylo na Karlovarsku (2,1 %). Tento kraj je podle počtu obyvatel nejmenší.

Česká republika čelí v posledních letech krizi výstavby bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení 156. ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon. Norma, kterou nyní projednává sněmovna, má ale řadu kritiků.

Analytici: Krize ve stavebnictví je proti průmyslu setrvačnější

Krize se ve stavebnictví v porovnání s průmyslem projevuje zpožděně a setrvačněji. Oboru dlouhodobě chybějí pracovníci, kvůli opatřením proti šíření koronaviru zejména ti zahraniční. Výstavba infrastruktury sice brání ještě většímu propadu, vládní investice by však měly být vyšší. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK.

"Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně a setrvačněji. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině," uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Například průmysl nebo služby podle něj reagují na změny ekonomických podmínek bezprostředněji. Jak dále uvedl, ve stavebnictví se ovšem na druhou stranu tíživěji než v jiných sektorech projevuje nejistota plynoucí ze současné situace, která vede podnikatele, stavební firmy a developery k pozastavování a rušení některých projektů. "Nedostatek pracovní síly pochopitelně tento trend jedině umocňuje, stejně jako jej v listopadu umocňovala druhá vlna pandemie," doplnil Kovanda.

"V inženýrském stavitelství se projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavitelství ale i tak zatím zaostávají za loňským jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestuje," uvedl dále Kovanda.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové se současná krize pravděpodobně projeví i ve struktuře stavební výroby. "Menší zájem bude o výstavbu kanceláří, které se firmy vzhledem k velké části lidí pracujících z domova snaží spíše pronajímat. Naopak zájem o výstavbu rezidenčních nemovitostí bude zřejmě pokračovat," upozornila.

"Je zřejmé, že v naší zemi existuje snaha budovat nové projekty. Kvůli pandemii se však objevují nástrahy, které mohou realizaci staveb komplikovat. Ceny nových projektů na nemovitostním trhu proto budou narůstat," dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaPrůmyslStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika